Word Tricks
آموزش ترفندهای نرم افزار Word – سرعت عمل تایپ در مایکروسافت ورد
آذر ۳, ۱۳۹۵
تبدیل GPT Disk به MBR Disk
فیلم آموزش چگونگی تبدیل GPT Disk به MBR Disk هارد دیسک
مهر ۵, ۱۳۹۶
نمایش همه
Word Tricks and Shortcut

Word Tricks and Shortcut

آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word

ترفندهای نرم افزار ورد: همانطور که میدانید یکی از محبوبترین و قدرتمند ترین نرم افزارهای تایپ در دنیا و خصوصا ایران نرم افزار Microsoft Word است. هر چند که در کشور ما از نسخه اورجینال این نرم افزار حتی در ادارات و شرکت های دولتی هم استفاده نمی شود. بهرحال با توجه به امکانات و ابزارهای که این نرم افزار در اختیار کاربر قرار میدهد، می توان نیازهای مربوط به تحریر در آوردن نوشته ها را به این نرم افزار سپرد.

قبلا نیز یادآوری کردیم این نرم افزار صرفا یک نرم افزار محدود به تایپ کردن نیست. با استفاده از این نرم افزار می توان از گونه های زیبا و کارآمد جدول، چارت و نوشتن فرمولهای ریاضی نیز بهر برد.

اما استفاده از تمامی این امکانات اگر با ترفندهای نرم افزار ورد نیز همراه شود، کاربرد آن را راحت تر و همچنین شیرین تر خواهد کرد. بکار بردن برخی از امکانات نرم افزار تنها از طریق منوهای در دسترس امکان پذیر نیست. لذا با کمک ترفندها و میانبرهای نرم افزار Word این کار به شکلی دیگر و آسان تر صورت می پذیرد.

ترفندهای نرم افزار ورد – حفظ متن

بصورت پیش فرض زمانیکه یک متنی را از سایر برنامه ها و یا وب به داخل نرم افزار Word وارد می کنید. با حفظ قالب بندی منبع اینکار صورت می پذیرد. اما اگر می خواهید در زمان عمل کپی شدن متن، هیچ گونه قالب بندی نسخه برداری نشود. می توانید با استفاده از روشی که در پایین به آن اشاره می کنیم، اینکار را انجام دهید. هر چند شما قادر هستید با حذف قالب بندی متن با استفاده از ترفندهای نرم افزار Word که در ادامه به آن خواهیم پرداخت این عمل را اجرایی کنید.چگونه هنگام کپی متن از سایر برنامه ها یا وب از کپی قالب بندی آن در نرم افزار Word جلوگیری کنیم؟

 • از منوی نرم افزار بروی File->Options کلیک کنید.
 • در صفحه Word Options از ستون کناری (چپ) بروی Advanced کلیک کنید.
 • حال در ستون سمت راست از قسمت Cut,copy and paste گزینه Pasting from other programs را بروی “Keep Text Only” قرار دهید.
Pasting from other programs Ms آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word

Pasting from other programs

ترفندهای نرم افزار ورد – حذف قالب بندی متن

بطور معمول اگر بخواهیم قالب بندی متن چندین صفحه را حذف (Remove) کنیم. بایستی بصورت دستی با انتخاب هر بخش از متن این کار را به سرانجام برسانیم. بدین ترتیب که نخست متن مورد نظر را انتخاب و سپس قالب بندی آنرا بحالت استاندارد در آوریم.

چگونه پس از کپی متن در نرم افزار ورد قالب بندی آنرا را حذف کنیم؟

در تب Home از قسمت Font نرم افزار Word می توانید پس از انتخاب کل متن (Ctrl+A) بروی آیکون “پاک کردن قالب بندی” کلیک کنید. سپس مشاهده خواهید کرد که کل قالب بندی متن حذف شده است

Clear Formatting آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word

Clear Formatting

(در صورت عدم وجود آیکون مورد نظر بایستی برای سفارشی سازی روبان بروی نوار منو راست کلیک کرده و از منوی باز شده Customize the Ribbon را انتخاب کنید).

Customize Ribbon آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word

Customize Ribbon

اما اگر آیکونی که بدان اشاره کردیم وجود نداشت و تمایل به حذف قالب بندی کل متن یا قسمتی از آن را در کمترین زمان ممکن داشتید. کافیست پس از انتخاب متن مورد نظر کلیدهای ترکیبی Ctrl+Space را بفشارید.

Ctrl SpaceBar آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word

Ctrl+SpaceBar

همچنین می توانید از کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + N برای حذف قالب بندی متن نیز استفاده کنید. این میانبرها خصوصا زمانیکه یک متن از وب به داخل نرم افزار Word کپی کردید، مفید واقع خواهد شد و تمامی قالب بندی های اضافه را حذف خواهد کرد.

CtrlShiftN آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word

Ctrl+Shift+Nترفندهای نرم افزار ورد – بازگشت به آخرین نقطه ویرایش

این ترفند نرم افزار Word زمانی بکار می آید که شما یک متن از یک جای سند خود به جای دیگر کپی کردید. اگر دقت کرده باشید زمانی که یک جمله یا متنی را کپی می کنید کرسر موس به آخرین نقطه خواهد ایستاد و شروع به چشمک زدن می کند.

اگر متنی که کپی کردید خیلی زیاد باشد، پیدا کردن نقطه قبل از عمل کپی شاید کمی زمان بر باشد. با توجه به اینکه بایستی بدنبال متن آخر باشید.

چگونه به آخرین نقطه ویرایش متن در نرم افزار Word باز گردیم؟

خوب کافیست تا با فشردن کلیدهای ترکیبی Shift+F5 به آخرین نقطه ویرایش متن در نرم افزار ورد هدایت شوید.

ترفندهای نرم افزار ورد – حذف سریع کلمات

زمانیکه شما از دکمه Delete برای حذف استفاده می کنید. تنها یک حرف حذف خواهد شد. این ترفند نرم افزار Word زمانی بیشتر بکار شما خواهد آمد که موس در اختیار نداشته باشید. یا اینکه بخواهید حرفه ای تر بجای حذف هر حرف با دکمه Delete یک کلمه را حذف کنید.

به تب اگر چندین کلمه نوشته باشید و بخواهید آنها را به روش مرسوم پاک کنید. مدت زمان بیشتری را برای این کار صرف خواهید کرد. چرا که با استفاده از دکمه Delete یک کاراکتر به عقب پاک خواهد شد.

چگونه بجای حذف حرف یک کلمه را در نرم افزا ورد حذف کنیم؟

امتحان کنید این بار بجای فشردن دکمه Delete به تنهایی آنرا با استفاده از Ctrl بکار ببرید. یعنی زمانیکه می خواهید یک کلمه را بجای حذف حرف به حرف حذف کنید. کافیست تا با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Delete این کار را انجام دهید.

CtrlDelete آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word

Ctrl+Delete

البته از کلیدهای ترکیبی Ctrl+BackSpace نیز برای حذف کلمات قبلی بجای کلید BackSpace (برای حذف یک حرف قبل) هم می توان بهره جست.ترفندهای نرم افزار ورد – تغییر سایز سریع متن

در نوشته ها برخی اوقات لازم هست که جمله یا کلمه ی سایز فونت آنرا تغییر پیدا کند. برای این کار نخست بایستی متن مورد نظر را انتخاب و سپس از تب Home و در قسمت Font سایز آنرا کاهش یا افزایش داد.

Home Font Size آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word

Font

اما بجای این کار می توان پس از انتخاب متن مورد نظر از کلیدهای ترکیبی ]+Ctrl برای کاهش سایز قلم و از کلیدهای ترکیبی [+Ctrl برای افزایش سایز فونت استفاده کرد. توجه داشته باشید با هر بار فشردن کلیدهای ترکیبی اشاره شده یک سایز به فونت اضافه یا کاسته خواهد شد.

reminders 16 آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Wordیادآوری: پس تا به این جا میانبرهای کاربردی زیادی را مرور و خصوصیات کلید Ctrl را درک کردید. باید گفت یک کلید فوق کاربردی نه تنها در نرم افزار Word بلکه در سایر نرم افزارهای دیگر نیز هست.

 • برای انتخاب کل متن: کلیدهای ترکیبی Ctrl+A
 • برای کپی متن: کلیدهای ترکیبی Ctrl+C
 • برای چسباندن متن: کلیدهای ترکیبی Ctrl+V
 • برای Undo کردن: کلیدهای ترکیبی Ctrl+Z
 • برای Redo کردن: کلیدهای ترکیبی Ctrl+Y
 • برای شکست (Break) صفحه: کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter
 • برای حذف قالب بندی متن: کلیدهای ترکیبی Ctrl+Space
 • برای حذف کلمات بجای حروف: کلیدهای ترکیبی Ctrl+Delete و…


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 352
فیلم آموزش تنظیمات صفحه در نرم افزار Word...
فیلم آموزش تنظیمات صفحه در نرم افزار Word: در نرم افزار Word برای اینکه حاشیه ها و نوع کاغذ و یا نوع قرار گرفتن کاغذ بص...
بازدیدها 1026
آموزش اضافه کردن لیست منابع ، کتابشناسی و نقل قول در Word...
آموزش اضافه کردن لیست منابع ، کتابشناسی و نقل قول در Word: اضافه کردن لیست منابع : کتابشناسی فهرستی از منابع می باشد که...
بازدیدها 561
آموزش گرفتن عکس و اضافه کردن آن توسط خود نرم افزار MicroSoft Word...
در نرم افزار MicroSoft Word امکان گرفتن عکس از پنجره های فعال و دسکتاپ وجود دارد و بدون استفاده از نرم افزار جانبی می تو...
بازدیدها 3777
آموزش ایجاد اشکال مختلف با Shape در Word
همانطور که میدانید در نرم افزار ورد در منوی insert گزینه ی وجود دارد بنام Shape که یکسری اشکال هندسی اعم از مربع، مستطیل...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

2 دیدگاه ها

 1. سلام من تازه با ساييتون آشنا شدم.
  شديدا بهتون خدا قوت مي گم.

  يه توصيه داشتم خدمت دوستان !
  حتما بعد از کمي آشنايي با ورد سراغ تايپ سريع و ده انگشتي بريد که خيلي خيلي به دردتون مي خوره سرعت تايپتون رو خيلي بالا مي بره و بدون نگاه کردن به کيبورد مي تونيد در کمترين زمان ممکن صفحات طولاني رو تايپ کنيد.

  نرم افزارهاي خيلي خوبي داخل ايران ساخته شده فقط کافي داخل گوگل جستجو سرچ کنيد “نرم افزار آموزش تايپ” سعي کنيد نرم افزار رو انتخاب کنيد که هم تايپ فارسي و هم انگليسي رو آموزش بده و هم گزارشگيري داشته باشه.

  پيروز باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد