آموزش ترفندهای نرم افزار Word – سرعت عمل تایپ در مایکروسافت ورد

ترفندها و میانبرهای اکسل
آموزش ترفندها و میانبرهای اکسل – تسریع عملیات اجرایی و حرفه ای Excel
آذر ۱, ۱۳۹۵
Word Tricks and Shortcut
آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word
آذر ۱۸, ۱۳۹۵
نمایش همه
Word Tricks

Word Tricks

آموزش ترفندهای نرم افزار Word – سرعت عمل تایپ در مایکروسافت ورد:

ترفندهای نرم افزار Word : همانطور که میدانید نرم افزار واژه پرداز Microsoft Word بیشتر برای کارهای تایپ و جدول بیشتر کاربرد دارد. هر چند این نرم افزار قدرتمند قادر به وارد کردن تصاویر ، فرمول نویسی ریاضیات ، چارت اکسل و… نیز می باشد.

در این آموزش قصد داریم تا شما را با برخی از ترفندهای نرم افزار Word آشنا سازیم، تا سرعت عمل تایپ در نرم افزار مایکروسافت ورد را شاهد باشید.

ترفندهای نرم افزار Word (وارد کردن متن در هر جای صفحه خالی)

اگر در یک صفحه خالی بخواهید متنی را وارد کنید بایستی از ابتدای پاراگراف شروع به نوشتن کنید. در صورتیکه بخواهید به جلوتر بروید باید حتما از کلید Space برای بردن به یک کاراکتر بعد کمک بگیرید، یعنی یک فاصله. و البته برای بازگشت به قبل نیز از کلید Backspace می توان استفاده کرد. همچنین می توانید از کلید Tab برای بردن به ۸ کاراکتر جلوتر استفاده کنید.

اگر بخواهید به سطر بعد بروید یا بایستی متن را ادامه دهید تا به سطر بعد بروید و یا اینکه از کلید Enter برای رفتن به سطر بعد استفاده کنید. با هر بار زدن کلید Enter به یک سطر پایین تر هدایت می شوید.

اما اگر بخواهید در یک قسمت خالی از صفحه مطلبی بنوسید، باید چیکار کرد؟

خوب جواب این سوال خیلی ساده است. در هر جای از صفحه که خالی است، کافیست دابل کلیک کنید تا کرسر موس در آن قسمت برای نوشتن و تایپ کردن فعال شود. حال شروع به نوشتن کنید.

Enter Text Anywhere MS Word آموزش ترفندهای نرم افزار Word   سرعت عمل تایپ در مایکروسافت ورد

Enter Text Anywhereترفندهای نرم افزار Word (رفتن به صفحه بعد)

برخی کاربران تصور می کنند برای رفتن به صفحه بعد بایستی بدفعات مکرر کلید Enter را فشرد تا کرسر به صفحه بعدی هدایت شود. بله شاید این کار عملی باشد اما مشکلات خود را دارد.

چه مشکلی؟ فرض کنید این کار را برای چندین صفحه تکرار کرده اید و حال لازم است که برخی پاراگراف ها پاک و یا اینکه پاراگرافی اضافه شود. تصور می کنید چه خواهد شد؟

بله تمامی شماره های صفحات مطالب به هم خواهد ریخت. قسمتی که مد نظر داشتید بعنوان مثال در صفحه ۲ قرار بگیرد، جابجا خواهد شد. چرا؟ بدلیل اینکه برای هر سطر یک پاراگراف در نظر گرفته اید و اکنون پاراگراف ها جابجا می شوند.

بدین ترتیب بایستی در نظر داشته باشید که از کلید Enter فقط زمانی استفاده کنید که قرار است یک پاراگراف جدید ایجاد کنید. و مطلب شما در آن قسمت به پایان رسیده است. در غیر این صورت بایستی نوشته خود را تا جایی که پاراگراف به اتمام نرسیده است، ادامه دهید.

حسن اینکار به این است که در زمان تراز بندی از دو طرف با مشکل مواجه نخواهید شد و نوشته ها بدرستی تراز خواهند شد.

اما برای انتقال به صفحه بعد بایستی از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter استفاده کنید. بدین ترتیب هم اینکه شمار صفحات برای نوشته ها صحیح خواهد بود و هم اینکه شیرازه و ترکیب متن بهم نخواهد خورد.ترفندهای نرم افزار Word (استفاده از Uppercase و Lowercase)

این ترفند تنها در زبان انگلیسی کاربرد دارد. متنی را تایپ کردید و بعد تصمیم بر آن شد که تمامی آنها بصورت حروف بزرگ (Uppercase) و یا بصورت حروف کوچک (Lowercase) و حتی بزرگ کردن تنها حروف اول پاراگراف باشد. خوب اگر متن طولانی باشد، اینکار بسیار طاقت فرسا خواهد بود و شاید مجبور باشید که از ابتدا شروع به نوشتن کنید. شاید راه حل بعدی استفاده از Find and Replace باشد. اما احتمال خطا بهمراه صرف زمان بیشتر وجود دارد!

خوب در این جا نخست بایستی متن مورد نظر را انتخاب کرده و بعد از ترفند کلیدهای ترکیبی Shift+F3 استفاده کنید.

اگر یکبار اینکار را انجام دهید حروف کوچک به حروف بزرگ تبدیل خواهند شد و مجدد …

Uppercase Lowercase آموزش ترفندهای نرم افزار Word   سرعت عمل تایپ در مایکروسافت ورد

Uppercase Lowercase

ترفندهای نرم افزار Word (انتخاب کلمات از هر سطر به هر شکل)

بطور معمول وقتیکه متنی را با موس می خواهید انتخاب کنید بصورت سطر به سطر می توانید اینکار را انجام دهید. البته با استفاده از کلیدهای ترکیبی Shift+Arrow Keys می توانید کاراکتر به کاراکتر نیز کلمات و حروف را انتخاب کنید.

اما اگر خواسته باشید بصورت شکلی (مستطیل یا مربعی) چندین سطر را انتخاب کنید، آیا امکان پذیر هست یا خیر؟

باید گفت بلی، کافیست اینکار را همزمان وقتی میخواهید متنی را با موس انتخاب کنید کلید Alt را از صفحه کلید نگه دارید. مشاهده می کنید که می توانید بصورت گفته شده این عمل را انجام دهید.

Select Text MS آموزش ترفندهای نرم افزار Word   سرعت عمل تایپ در مایکروسافت ورد

Select Text


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 594
آموزش تکرار عناوین رديف – های اول جدول در نرم افزار Microsoft Wo...
آموزش تکرار عناوین رديف - های اول جدول در نرم افزار Microsoft Word تکرار عناوین : وقتی که یک جدول بزرگ در نرم افزار Mic...
بازدیدها 554
آموزش گرفتن عکس و اضافه کردن آن توسط خود نرم افزار MicroSoft Word...
در نرم افزار MicroSoft Word امکان گرفتن عکس از پنجره های فعال و دسکتاپ وجود دارد و بدون استفاده از نرم افزار جانبی می تو...
بازدیدها 647
آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word...
آموزش میانبر و ترفندهای نرم افزار ورد – Microsoft Word ترفندهای نرم افزار ورد: همانطور که میدانید یکی از محبوبترین و قد...
بازدیدها 3610
آموزش ایجاد اشکال مختلف با Shape در Word
همانطور که میدانید در نرم افزار ورد در منوی insert گزینه ی وجود دارد بنام Shape که یکسری اشکال هندسی اعم از مربع، مستطیل...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد