Microsoft Windows
آموزش تبدیل فرمت هارد از FAT به NTFS در ويندوز
مرداد ۲۴, ۱۳۹۳
Backup and Recovery Acronis True Image
فیلم آموزش بکاپ و ریکاوری اطلاعات هارد با Acronis True Image
مرداد ۲۷, ۱۳۹۳
نمایش همه
Microsoft Windows

Windows

فیلم آموزش حفاظت سیستم ویندوز System Protection:

برخی اوقات ممکن است ویندوز با مشکلاتی مواجه شود که کاربر یا مدیر سیستم بایستی از قبل تدابیر لازم برای زمانهای بحرانی اندیشیده باشد تا بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن مجددا ویندوز را بحالت نرمال بازگرداند. خود ویندوز برای حفاظت سیستم امکانی با نام System Protection دارد که می توان با استفاده از تنظیمات آن از بروز هر نوع خطای جلوگیری کرد که در جلوتر بدان اشاره خواهیم کرد.

بصورت پیش فرض ویندوز هر بار نرم افزار« درایور و یا حتی تغییراتی بروی آن انجام دهید یک restore point ایجاد می کند که البته در طول روز یکبار این کار صورت می پذیرد. که آنرا بعنوان نقطه بازگشت خواهیم شناخت. همچنین برای محافظت از فایل ها نیز یک Pervious versions ایجاد می کند که میتوان در صورت تغییرات ناخواسته یا به اشتباه فایل را به قبل از تغییرات بازگرداند، بدین ترتیب یک حفاظت سیستم System Protection بروی ویندوز اعمال خواهد شد.

روشن کردن حفاظت سیستم system protection:

 1. نخست با کلیک بروی Start ویندوز و بعد با راست کلیک کردن بروی Computer و در نهایت بروی Properties می توانید System را باز کنید (Control Panel\System and Security\System) (تصویر شماره۱).
 2. در سمت چپ بروی حفاظت سیستم System protection کلیک کنید. اگر UAC برای رمز عبور مدیر سیستم یا تایید آشکار شد، آنرا تایید کنید.
 3. حال بروی درایو کلیک و بعد بروی Configure کلیک کنید (تصویر شماره ۲).
 4. حال یکی از آیتم های زیر را بنا به نیاز دنبال کنید (تصویر شماره ۳).
  • اگر می خواهید تنظیمات restore system بهمراه pervious version فایل ها را داشته باشید، گزینه Restore system settings and previous versions of files انتخاب کنید
  • اگر می خواهید تنها restore pervious versions فایل ها را داشته باشید گزینه Only restore previous versions of files را تیک کنید.
 5. اکنون بروی دکمه OK برای تایید کلیک کنید.
 6. برای ایجاد یک restore point نیز دکمه Create استفاده می کنیم (تصویر شماره۴)
cpl system فیلم آموزش حفاظت سیستم ویندوز System Protection

Control Panel System

 

system protection configure فیلم آموزش حفاظت سیستم ویندوز System Protection

System Protection Configure

 

system protection configure2 فیلم آموزش حفاظت سیستم ویندوز System Protection

System Protection Configure

 

create restore point فیلم آموزش حفاظت سیستم ویندوز System Protection

Create Restore Point

چگونه Previous versions را می توان ساخت:

 

ملاحظات:

 

  1. Previous versions همچنین توسط Windows backup در زمان پشتیبان گیری از فایل ها نیز ایجاد می شود.
  2. اگر در طول روز فایل ها در چندین نوبت دستخوش تغییرات شود تنها نسخه ی که زمان restore point یا پشتیبان ساخته شده باشد بعنوان previous version ذخیره خواهد شد.

Previous versions بصورت خودکار بعنوان بخشی از restore point ویندوز ذخیره خواهد شد. گفتیم در صورتیکه ویندوز بعد از نصب درایورها یا نرم افزارها دچار مشکل شود با استفاده از آن می توانیم ویندوز را به نقطه بازگشت ریکاور کنیم و حفاظت سیستم را اعمال کنیم.

هر گاه که ویندوز یک restore point ایجاد می کند یک Previous versions از فایل های درایوی که restore point آن روشن (On) باشد ایجاد خواهد کرد. هر چند می توان یک نقطه بازگشت بصورت دستی manual ایجاد کرد و یا اینکه با استفاده از Task Scheduler ویندوز یک برنامه زمان بندی شده برای نقطه بازگشت ساخت تا در زمانی مشخص خود ویندوز اقدام به تهیه restore point کند.

بنابراین هرگاه تغییراتی در فایل ها و حتی حفظ داده ها و حذف اطلاعات رخ دهد برای حفاظت سیستم و بازگرداندن اطلاعات کافیست از Previous versions استفاده کنیم و داده های که به هر نحوی دچار تغییرات شده اند را بازیابی کنیم. بدین صورت هیچ گونه نگرانی از این بابت نخواهیم داشت و براحتی با استفاده از این امکان و تعیین فضای ذخیره بروی هارد دیسک فایل های ویرایش شده و حتی حذف شده قابل بازگشت خواهند بود که البته این مقدار قابل تغییر با توجه به فضای هارد دیسک نیز می باشد.

pervious versions فیلم آموزش حفاظت سیستم ویندوز System Protection

previous versions

منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

دانلود فیلم

مطالب مرتبط

بازدیدها 295
آموزش فعال سازی قابلیت GodMODE در ویندوز ۷
برای فعال سازی Godmode ابتدا بایستی یک فولدر بسازید که بتوانید از این قابلیت ویندوز سون استفاده کنید. Godmode تمام تنظیم...
بازدیدها 1130
آموزش حذف پروفایل شبکه وایرلس در ویندوز ۱۰...
آموزش حذف پروفایل شبکه وایرلس در ویندوز 10: هنگامیکه شما به یک شبکه وایرلس جدید متصل می شوید، ویندوز یک پروفایل از شبکه...
بازدیدها 1497
آموزش استفاده از کلیدهای Sticky keys در ویندوز...
آموزش استفاده از کلیدهای Sticky keys در ویندوز: با استفاده از Sticky Keys کاربران می توانند بجای گرفتن کلیدهای ترکیبی ب...
بازدیدها 217
آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه
آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه مقدمه: نهنگاه "Cashe" ویندوز اطلاعات لاگین کاربرات قبلی را بصورت محلی ذخیره می کن...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد