مد ادمین
آموزش راه اندازی نرم افزار در مد ادمین بطور دائم
فروردین ۱۴, ۱۳۹۵
نوع شبكه موبایل
آموزش انتخاب و تنظیم نوع شبكه موبایل
فروردین ۱۸, ۱۳۹۵

آموزش تعریف شبكه های كامپیوتری و كاربرد آن:

یك شبكه كامپیوتری به سیستمی گفته می شود كه در آن چندین كامپیوتر یا گروهی از كامپیوترها و دیگر دستگاههای سخت افزاری كامپیوتری است كه با هم از طریق كانال های ارتباطی به یكدیگر مرتبط باشند و بتوانند در میان طیف گسترده ای از كاربران اطلاعات و منابع خود را با یكدیگر به اشتراك قرار دهند.

computer networks آموزش تعریف شبكه های كامپیوتری و كاربرد آن

Computer Networks

ویژگیهای شبكه های كامپیوتری:

در شبكه های كامپیوتری با اشتراك منابع اعم از اشتراک گذاری فایل ، اشتراک اتصال اینترنت ، اشتراک گذاری پرینتر ، اشتراک گذاری اسكنر و… از یك كامپیوتر به كامپیوتر دیگر و همچنین ایجاد كردن فایل در كامپیوتر دیگر و دسترسی به آن در شبكه را می توان در زمره ویژگیهای شبكه های كامپیوتری دانست. مضاف بر اینكه در شبكه های كامپیوتری صرفه جویی قابل ملاحظه و نیز سرعت عمل در آن را می توان نام برد. فرض كنید قرار باشد هر كامپیوتر یك پرینتر، اسكنر، فكس و… داشته باشد، در این صورت هزینه زیادی را بایستی متحمل شوید. حتی می توانید در شبكه های كامپیوتری درایوهای نوری، فلش مموری ها و… را به اشتراك قرار دهید.

در شبكه های كامپیوتری می توان فایل های مهم را در چندین كامپیوتر كپی كرد تا بدین صورت یك پشتیبان از فایل های مهم در سایر كامپیوترها داشته باشید. با برنامه زمان بندی شده ویندوز Task Scheduler می توانید از فایل های مهم در سایر كامپیوترهای شبكه یك نسخه پشتیبان بصورت خودكار در زمان های مختلف تهیه كنید.

در شبكه های كامپیوتری می توانید بین كابران سیستم چت راه اندازی كنید، اطلاعات كامپیوترهای دیگر را در شبكه مشاهده كنید، مک آدرس کامپیوترهای شبکه را بدست آورید، حتی از طریق اینترنت و شبكه خصوصی نیز می توانید یك شبكه كامپیوتری ایجاد كنید و اطلاعات و منابع را از راه دور به اشتراك قرار دهید و چندین و چند قابلیت دیگر كه می توان استفاده و راه اندازی كرد.

اجزاء سخت افزاری برای راه اندازی شبكه كامپیوتری:

 • کابل های شبكه

كابل های شبكه برای اتصال كامپیوتر ها بهم استفاده می شوند. بطور معمول از کابل شبکه RJ45 گروه ۵ یا ۶ به بعد استفاده میشود.

network cables آموزش تعریف شبكه های كامپیوتری و كاربرد آن

Network Cables

 • توزیع كننده ها

یك كامپیوتر برای اتصال به كامپیوتر دیگر می تواند از طریق پورت سریال یا توسط یك كابل شبكه از نوع همبندی كراس متصل شود. اما اگر قرار باشد چندین كامپیوتر به هم متصل شوند در چنین شرایطی مقرون به صرفه و شاید امكان پذیر نباشد كه برای هر كامپیوتر چندین كارت شبكه تهیه و توسط كابل شبكه هر كدام به هم متصل شوند. حال با این اوصاف كه قرار باشد منابع شبكه را نیز به اشتراك قرار دهیم بایستی از یك دستگاه مركزی كه تمامی كامپیوترها به آن متصل شوند و مدیریت و توزیع ترافیك شبكه را برعهده بگیرد استفاده كنیم. در گذشته برای این منظور از هاب ها استفاده می كردند اما در حال حاضر بدلیل صرفه هزینه ناچیز می توان از سوییچ كه مدیریت بهتری در ترافیك شبكه دارد استفاده كنیم.

 • روترها

روتر ها یك نوع دستگاه به عنوان نقطه مركزی در میان كامپیوترها و دستگاه های دیگر كه بخشی از یك شبكه می باشند عمل می كنند. كامپیوتر ها و سایر تجهیزات اعم از پرینترها و … به پورت های روتر با استفاه از كابل شبكه متصل می شوند. در حال حاضر با فراگیر شدن روتر وایرلس نیز می توان یك شبكه كابلی و شبكه وایرلس را به یكدیگر متصل كند.

linksys router آموزش تعریف شبكه های كامپیوتری و كاربرد آن

Router

 • كارت های شبكه

كارت های شبكه یكی از اجزاء ضروری كامپیوتری می باشد كه می خواهد در شبكه فعالیت كند. همچنین بعنوان آداپتور شبكه یا Network Interface Card یا به اختصار NIC نیز از آن یاد می شود. كه به دو نوع كارت های شبكه داخلی و خارجی تفكیك می شوند.

 • كارت های شبكه داخلی

كارت های شبكه داخلی یا بصورت Onboard بروی مادربرد سوار هستند و یا اینكه بصورت جداگانه در اسلات PCI مادربرد بایستی نصب شوند.

network card آموزش تعریف شبكه های كامپیوتری و كاربرد آن

Network Card

 • كارت های شبكه خارجی

كارت های شبكه خارجی نیز بر دو نوع USB یا Wireless می باشند.

external network card آموزش تعریف شبكه های كامپیوتری و كاربرد آن

External Network Card

دسته بندی شبكه های كامپیوتری:

 1. شبكه های كابلی
 2. شبكه های بی سیم یا شبكه های وایرلس

شبكه های كامپیوتری بر اساس اندازه و وسعت:

شبكه های كامپیوتری ممكن است از نظر وسعت و گستردگی كه شبكه را پوشش می دهد دسته بندی شوند.

 1. شبكه شخصی PAN
 2. شبكه محلی LAN
 3. شبكه دانشگاهی CAN
 4. شبكه كلان شهری MAN
 5. شبكه گسترده WAN
 6. شبكه اینترنت GAN

شبكه های كامپیوتری بر اساس معماری:

شبكه های كامپیوتری براساس معماری كاربری كه بین كاربران شبكه وجود دارد ممكن است دسته بندی شوند.

تمامی شبکه های کامپیوتری از اجزای سخت افزاری پایه ای تشکیل شده اند تا بتواند گره های شبکه را به یکدیگر متصل کنند. بعنوان نمونه می توان کارت های شبکه ، روترها ، تکرار کننده ها ، اتصال پل ، سوییچ ها را نام برد.

منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 143
فیلم آموزش چگونگی لوگین خودکار Autologon در ویندوز ۸ – ویندوز ۱۰...
فیلم آموزش چگونگی لوگین خودکار Autologon در ویندوز 8 - ویندوز 10: در این مقاله به چگونگی پیکره بندی ویندوز برای فرآیند ...
بازدیدها 406
آموزش بررسی قابلیت SSD TRIM Support در ویندوز
آموزش بررسی قابلیت SSD TRIM Support در ویندوز: SSD TRIM Support چیست: دستور TRIM قابلیتی است که به سیستم عامل برای انتق...
بازدیدها 162
فیلم آموزش لینک سخت Hard Links کپی آینه داده ها در ویندوز...
فیلم آموزش لینک سخت Hard Links کپی آینه داده ها در ویندوز: لینک سخت: در فایل سیستم NTFS سه نوع لینک فایل پشتیبانی می شو...
بازدیدها 155
آموزش نحوه ی کنترل دسترسی پوشه در ویندوز ۱۰ – Folder Access...
آموزش نحوه ی کنترل دسترسی پوشه در ویندوز 10 - Folder Access: کنترل دسترسی پوشه "Folder Access" به شما کمک می کند تا از ...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code