فیلم آموزش پروتکل UDP در شبکه های کامپیوتری

Automatic Device Installation Settings
فیلم آموزش تغییر وضعیت نصب خودکار درایور دستگاهها در ویندوز ۱۰
مرداد ۱۱, ۱۳۹۵
Dynamic Host Configuration Protocol
فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری
مرداد ۱۴, ۱۳۹۵
نمایش همه

UDP Protocol

فیلم آموزش پروتکل UDP در شبکه های کامپیوتری:

پروتکل UDP مخفف User Datagram Protocol است. پروتکل UDP در برخی برنامه ها به جای پروتکل TCP که نیاز به سرعت، سبکی و انتقال غیر قابل اعتماد از داده ها بین میزبان های TCP/IP مد نظر باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

 UDP یکی از اعضای اصلی مجموعه پروتکل اینترنت است. این پروتکل در سال ۱۹۸۰ توسط David P. Reed طراحی شد و به طور رسمی در استاندارد RFC 768 تعریف شد. این پروتکل برعکس پروتکل TCP که اتصال گراست بصورت ذاتی “بدون اتصال” می باشد، یعنی بدون هیچ اطلاعی از رسیدن یا نرسیدن داده ها باید در لایه بالاتر بررسی و مدیریت شود.

پروتکل UDP تمام کاستی های لایه IP را دارد (به غیر از تظارت بر خطای کانال که میتواند وجود داشته باشد) و تنها ارمغان این پروتکل برای پروسه ها سرعت ارسال و کم شدن تاخیرات ناشی از نظارت بر جریان بسته هاست. مناسبترین کاربرد پروتکل UDP برای پروسه هایی است که عملیاتشان مبتنی بر یک تقاضا و یک پاسخ است.

UDP فیلم آموزش پروتکل UDP در شبکه های کامپیوتری

UDP Protocol

کامپیوترها با استفاده از UDP قادر به ارسال پیغام، که در این مورد آن را بسته داده یا Datagram می‌نامیم، به دیگر میزبان‌های موجود در پروتکل IP می‌باشند. این پروتکل توانایی این را دارد که این کار را بدون برقراری ارتباط قبلی و یا ایجاد کانالها یا مسیرهای انتقال داده ویژه انجام دهد.

UDP تشخیص می‌دهد که بررسی خطا و تصحیح آن با توجه به نوع کاربردی که دارد لازم نبوده و یا نباید اجرا شود، بنابراین چنین بار اضافی پردازشی را بر شبکه تحمیل نمی‌کند.


موارد استفاده از پروتکل UDP

UDP یک پروتکل ایدئوال برای برنامه های کاربردی شبکه که در آن زمان تاخیر مهم است. که می تواند منجر به از دست دادن داده ها بدوت تاثیر منفی بر کیفیت شود استفاده شود.

برنامه های معمولی که از پروتکل UDP در شبکه استفاده می کنند عبارتند از: DNS Server  ، برنامه های پخش زنده نظیر تلویزیون (RTSP ) ، پروتکل اینترنت یا IPTV ، صدا بروی پروتکل اینترنت VOIP ، پروتکل ساده انتقال فایل TFTP  و بازیهای آنلاین.

در برخی موارد از روش های تصحیح خطا برای افزایش کیفیت صوت و تصویر به رغم از دست دادن برخی از داده ها استفاده می شود.

در تنظیمات مودم ADSL برای Port Forwarding نیز می توان جهت دوربین های مدار بسته ، بازی و… از پروتکل UDP استفاده کرد.

هدر دیتاگرام UDP شامل ۴ فیلد است

 • شماره پورت مبداء
  • این فیلد شماره پورت فرستنده را مشخص می‌کند و زمانی معنا پیدا می‌کند که برای پاسخ دادن احتیاج به شماره پورت فرستنده داشته باشیم. اگر از آن استفاده نشود، عدد صفر در آن قرار می‌گیرد. اگر میزبان مبدأ یک کلاینت باشد، شماره پورت به احتمال زیاد یک شماره پورت موقتی (دسته سوم) خواهد بود. اگر میزبان مبدأ یک سرور باشد، احتمالاً شماره پورت جزو پورت‌های عمومی (دسته اول) خواهد بود.
 • شماره پورت مقصد
  • این فیلد شماره پورت مقصد را نشان می‌دهد و وجود آن الزامیست. همانند شماره پورت مبدأ، اگر کلاینت، میزبان مقصد باشد، شماره پورت به احتمال زیاد جزو پورت‌های موقتی خواهد بود و اگر میزبان مقصد یک سرور باشد شماره پورت جزو دسته اول خواهد بود.
 • اندازه دیتاگرام
  • فیلدی که طول کل بسته داده را بر حسب بایت نشان می‌دهد. حداقل طول ۸ بایت است که متعلق به طول سرآیند می‌باشد. اندازه فیلد به طور تئوریک ۶۵٬۵۳۵ بایت (۸ بایت برای سرآیند + ۶۵٬۵۲۷ بایت برای داده) برای بسته دادهٔ UDP است. اما حداکثر اندازه عملی برای IPv4 عبارت است از ۶۵٬۵۰۷ بایت. (۶۵٬۵۳۵–۸ بایت برای سرآیند یو دی پی – ۲۰ بایت برای سرآیند IP). عدم استفاده از این فیلد نوعی سهل انگاری است مگر اینکه کیفیت داده‌ها چندان مهم نباشد. (مثلاً در مورد صدای دیجیتال)
 • Checksum
  • فیلد چک‌سام برای بررسی خطای سرایند و داده استفاده می‌شود. اگر هیچ چک‌سامی توسط فرستنده تولید نشود، این فیلد با صفر پر می‌شود. فیلد مزبور در IPv6 اختیاری نیست.
user datagram format فیلم آموزش پروتکل UDP در شبکه های کامپیوتری

UDP User Datagrams

 


پورت های UDP

پورت های UDP محلی برای ارسال و دریافت پیام های UDP فراهم می کند. هر پورت سرو UDP توسط یک شماره پورت شناخته میشود. در جدول زیر بخشی از شماره پورت های شناخته شده سرور UDP که توسط برنامه های مبتنی بر استاندارد UDP استفاده می شود را نشان میدهد.

شماره پورت UDP توضیحات
۲۰ پروتکل FTP (انتقال داده فایل – داده پیش فرض)
۲۱ پروتکل FTP (انتقال فایل – کنترل)
۲۵ پروتکل SMTP
۵۳  جستجو  نام DNS
۶۹ پروتکل TFTP
۱۱۰ پروتکل POP3
۱۲۳ پروتکل NTP
۱۳۷ نام سرویس NetBIOS
۱۳۸ سرویس دیتاگرام NetBIOS
۱۶۱ پروتکل SNMP
۵۲۰ پروتکل RIP

verdict فیلم آموزش پروتکل UDP در شبکه های کامپیوتری نتیجه: پروتکل UDP برای ارتباطات کوتاه و یکطرفه استفاده می شود. دیتاگرام شامل اطلاعات درباره دیگر بسته های نمی باشد. هر بسته مستقل از بسته های دیگر است. پیام ها می توانند بزرگتر از حداکثر اندازه بسته UDP باشند. در مدل OSI پروتکل UDP همچون پروتکل TCP با استفاده از پروتکل IP در لایه چهارم یا انتقال است. بدین ترتیب از پروتکل UDP بیشتر در مواردی که نیاز به سرعت بالا به همراه حفظ کیفیت مورد نظر باشد همچون ویدیوها و بازیهای برخط استفاده میشود.


برگرفته از fa.wikipedia.org / techtarget.com / technet.microsoft.com

منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 921
فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری...
فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری: زمانیکه شما در حال یادگیری درباره آدرس IP و پروتکل اینترنت هستید، شاید کم...
بازدیدها 779
فیلم آموزش نمایش رمز عبور وایرلس ذخیره شده ADSL...
فیلم آموزش نمایش رمز عبور وایرلس ذخیره شده ADSL: گاهی اوقات ممکن است رمز عبور "Password" شبکه وایرلس متصل شده را فراموش...
بازدیدها 624
فیلم آموزش تنظیم Point-to-multipoint bridging اكسس پوينت...
فیلم آموزش تنظیم Point-to-multipoint bridging اکسس پوینت : در شبکه های وایرلس، Bridge mode اجازه میدهد دو یا چند اکسس پ...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code