Dynamic Host Configuration Protocol
فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری
مرداد ۱۴, ۱۳۹۵
Windows Firewall Block IP Address
فیلم آموزش بلاک کردن آدرس IP کامپیوترهای شبکه در ویندوز فایروال
مرداد ۱۶, ۱۳۹۵
نمایش همه
TRIM Function

TRIM Function

فیلم آموزش تابع TRIM حذف فاصله و فضای خالی در نرم افزار اکسل:

TRIM در معنای لغوی یعنی تر و تمیز کردن، مرتب کردن. تابع TRIM نیز در نرم افزار اکسل یک مقدار متن با فضاهای بیشتر از تک فاصله در بین کلمات یا در ابتدا و انتهای آنرا حذف می کند. همچنین شما می توانید با استفاده از TRIM برای حذف فضاهای غیر ضروری بین کلمات در یک رشته استفاده کنید.

ستون های A و B را در نظر بگیرید که شامل مقادیر نام و نام خانوادگی پرسنل می باشد. فرض کنید فضاهای اضافی مابین این رشته ها بیش از یک Space وجود دارد و یا اینکه فضاهای خالی قبل از نام خانوادگی و حتی فضای خالی در انتهای نام پرسنل وجود دارد. اگر بخواهید آنها را Sort کنید، اکسل تمامی این فضاها را خصوصا در ابتدا که برای مرتب سازی داده ها مهم است، در نظر می گیرد. بدین ترتیب نام خانوادگی که با حرف “ب” شروع شده و یک فضای خالی در ابتدای آن بکار رفته باشد بدرستی مرتب نخواهد شد.

یا در مثال تابع VLookup همانطور که مشاهده کردید، اگر فضاهای خالی اضافی بین کلمات نام و نام خانوادگی ایجاد شده باشد، تابع مقدار صحیحی را بر نمی گرداند. و در سایر مثالهای گوناگون توابع اکسل وضع به همین منوال خواهد بود.

خوب شما می توانید برای اینکه این فضاهای خالی را بسرعت پاک کنید از این تابع استفاده کنید و در ستونی دیگر با استفاده از تابع TRIM فضاهای خالی را حذف کنید. بدین ترتیب هم در زیبایی و خوانایی نوشته ها در سلولها و هم در نتیجه بازگشتی توابع و سایر موارد می توانیم از این تابع استفاده کنیم.


نحوه ی کاربرد “Syntax”

پارامترها یا آرگومان ها

text

مقدار متن برای حذف فضاهای “Space” ابتدایی و انتهای

کاربرد و اعمال در نسخه های

Excel 2016, Excel 2013, Excel 2011 for Mac, Excel 2010, Excel 2007, Excel 2003, Excel XP, Excel 2000


تابعTRIM

نمونه

به تصویر زیر توجه کنید، در این مثالها فضاهای خالی را در انتها، ابتدا و وسط نام و نام خانوادگی قرار دادیم و با استفاده از تابع TRIM فضاهای خالی را اصلاح کردیم. کافیست در یک سلول تابع را نوشته و برای تسری آن به سایر سلولها (از راست به چپ – فارسی) بروی سلول کلیک کرده و پس از ظاهر شدن مربع در گوشه سمت چپ با موس آنرا درگ کرده تا بروی سایر سلولها نیز اعمال شود.

TRIM TEXT فیلم آموزش تابع TRIM حذف فاصله و فضای خالی در نرم افزار اکسل

TRIM TEXT

شما می توانید متون و داده ها را از سایر نرم افزارهای دیگر (بعنوان مثال: پایگاه های داده، گزارشهای حساب بانک) به اکسل وارد کرده و با استفاده از تابع TRIM فضاهای خالی را حذف کنید، همانطور که در بالا نیز بدان اشاره کردیم بایستی توجه داشته باشید که این تابع فاصله بین رشته ها را می تواند حذف کند. در مجموعه کاراکترهای یونیکد یک کاراکتر فاصله بنام nonbreaking space وجود دارد که مقدار دسیمال آن ۱۶۰ است و معمولا در صفحات وب “ ” بکار میرود، که بخودی خود تابع TRIM قادر به حذف کاراکترهای nonbreaking space نمی باشد.


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 848
فیلم آموزش اضافه کردن چک باکس Check Box یا دکمه گزینه در اکسل...
فیلم آموزش اضافه کردن چک باکس Check Box یا دکمه گزینه در اکسل چک باکس " Check Box " یا دکمه های گزینه را می توانید از ط...
بازدیدها 1081
آموزش تکرار ردیف و ستون در نرم افزار اکسل هنگام پرینت...
برای داشتن یک سر صفحه در تمامی صفحات پرینت شده مراحل زیر را به ترتیب طی می کنیم. در قسمت Page setup که در آفیس 2013 در ...
بازدیدها 99
فیلم آموزش ترفندهای اکسل Excel Tricks – قسمت سوم...
فیلم آموزش ترفندهای اکسل Excel Tricks – قسمت سوم: ترفندهای اکسل : شاید گاهی اوقات یکسری ترفندها و میانبرهای اکسل (قسمت ...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد