فیلم آموزش پروتکل TCP در شبکه های کامپیوتری

Parent Control Modem Router
فیلم آموزش پیکره بندی Parent Control مودم ADSL
تیر ۲۸, ۱۳۹۵
فیلم آموزش ثبت سایت در گوگل با ابزار Webmaster Tools
تیر ۳۱, ۱۳۹۵
نمایش همه
TCP Protocol

TCP Protocol

فیلم آموزش پروتکل TCP در شبکه های کامپیوتری:

پروتکل TCP مخفف Transmission Control Protocol بعنوان پروتکل کنترل انتقال می باشد. مجموعه‌ای از پروتکل‌های قراردادی است که پایه و اساس اینترنت می‌باشد.

پروتکل TCP برعکس پروتکل IP که تنها به ارسال بسته های اطلاعاتی کفایت می کند، این پروتکل قادر به ایجاد اتصال و جریان تبادل اطلاعات است. از اینرو پروتکل TCP تحویل داده را تضمین می کند و همچنین تضمین می کند که بسته در همان جهت که ارسال شده، داده ها تحویل شده است.

با این اوصاف پروتکل TCP یک پروتکل قابل اعتماد و اطمینان است. این پروتکل برای اینکه از صحت و سقم ارسال اطلاعات فرستاده شده مطلع شود، اطلاعات دیگری نیز به مقصد ارسال می کند. در صورتیکه بسته های داده بدرستی در اختیار مقصد یا گیرنده قرار نگرفته باشد. فرستنده مجددا اقدام به ارسال اطلاعات می کند.

tcp senden antwort فیلم آموزش پروتکل TCP در شبکه های کامپیوتری

TCP

اصطلاحا پروتکل TCP را ارتباط “اتصال گرا” یا Connection Oriented نیز می نامند. به معنی برقراری اتصال و حفظ آن تا زمانی که تبادل پیام برنامه های کاربردی به پایان برسد. به تب پروتکل های که امکان کنترل خطای احتمالی در اسال اطلاعات را فراهم می کنند باعث افزایش بار عملیاتی می شوند و به موجب آن کارائی آنها کاهش خواهد یافت.


کاربرد پروتکل TCP

امروزه شایع ترین پروتکل انتقال TCP می باشد. این پروتکل تقریبا در تمام برنامه های اینترنت که نیاز به قابلیت اطمینان داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. بعنوان مثال می توان مرور وب، انتقال فایل ، پیام رسانی فوری ، اشتراک گذاری فایل ، دسترسی به پایگاه داده و… را نام برد.

پروتکل SMTP از پورت ۲۵ پروتکل TCP برای ارسال ایمیل ، پروتکل POP3 از پورت ۱۱۰ پروتکل TCP برای دریافت ایمیل ، پروتکل FTP از پورتهای ۲۰ و ۲۱ پروتکل TCP برای انتقال فایل و…. استفاده می کند.

برای برقراری یک ارتباط گفتاری بوسیله اینترنت، در لایه انتقال از دو پروتکل TCP و UDP استفاده می‌شود. بدین ترتیب پروتکل TCP انتقال داده را با دقت و امنیت بالا انجام می دهد. در صورتیکه پروتکل UDP انتقال سریع اطلاعات را بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی انجام می دهد.

TCP(بر اساس IPv4) شامل چهار لایه‌است:

 1. لایه دسترسی به شبکه (Network Interface Physical)
 2. لایه ارتباط اینترنتی یا اینترنت (اینترنت)
 3. لایه ارتباطات میزبان به میزبان یا انتقال (ترابری)
 4. لایه سرویس‌های کاربردی (Application)

ساختاره بسته‌های پروتکل TCP

 • فیلد source port: این فیلد ۱۶ بیتی آدرس پورت فرستنده را به همراه دارد.
 • فیلد destination port: این فیلد ۱۶ بیتی آدرس پورت مقصد را که باید تحویل شود را دارا است.
 • فیلدSequence Number: این فیلد سی ودو بیتی شماره ترتیب آخرین بایتی را که در فیلد داده از بسته جاری قرار دارد را نشان می‌دهد.

در پرتکل TCP شماره ترتیب، بر حسب شماره آخرین بایتی است که در بسته جاری قرار دارد. بعنوان مثال اگر در این فیلد عدد ۱۹۳۴۱ قرار بگیرد به این معناست که دادها تا بایت ۱۹۳۴۱ درون این فیلد دادها قرار دارد.

فیلد Acknowledgment number: این فیلد ۳۲ بیتی شماره ترتیبی بایتی است گیرنده بسته برای تائید به فرستنده ارسال می‌کند که دادها تا بایت که در این فیلد قرار دارد به درستی دریافت شده‌است. به عنوان مثال اگر در این فیلد عدد ۱۲۳۶۵ قرار گرفته شود به این معنی است که دادها تا بایت ۱۲۳۶۵ صحیح و کامل دریافت شده‌است و در انتظار بایتهای ۱۲۳۶۷ به بعد می‌باشد.

فیلد قرارداد هدایت انتقال Length: عددی که در این فیلد قرار می‌گیرد طول کل سرآیند بسته TCP بر مبنای کلمات ۳۲ بیتی تعیین می‌کند. به عنوان مثال اگر در این فیلد عدد ۷ قرار بگیرد طول سر آیند بسته برابر است با ۲۸=۷*۴ بایت خواهد بود (این فیلد کلاً چهار بیتی است).

بیتهای پرچم:

 • بیت URG: در صورتی که در این بیت عدد ۱ قرار گیرد معین می‌شود که در فیلد Urgent Pointer مقدار قابل معتبری قرار دارد و بایستی مورد پردازش قرار گیرد.
 • بیت ACK: اگر در این بیت عدد ۱ قرار داشته باشد به این معنا است که در فیلد Acknowledgment number عدد معتبری قرار دارد. بیتهای ACKو SYN نقش دیگری نیز دارند که در ادامه بدان اشاره خواهد شد.
 • بیتPSH: اگر این بیت مقدرا ۱ قرار گرفته باشد از گیرند تقاظا می‌شود که دادهای موجود را بافر نکرده و در اسرع وقت تحویل برنامه کاربدی صاحب آن شود.
 • بیت RST: اگر در این بیت عدد ۱ قرار گرفته شود به این معن است که این ارتباط به صورت یک طرفه خاتمه یافته‌است.
 • بیت SYN: این بیت نقش اساسی در ار تباط یک بسته TCP بازی می‌کند. برقراری ارتباط یک طرفه TCP از روند زیر تبعیت می‌کند
  • شروع کننده ارتباط یک بستهTCP بدون هیچ داده‌ای و با تنظیم بیتهای ۱= SYN و ACK=۰ تقاشای یک ارتباط جدید می‌کند
  • در صورتی که طرف مقابل تمایل به بر قراری ارتباط داشته باشد برای طرف مقابل یک بسته با قرار دادن بیتهای ۱= SYN و ACK=۱ تمایل خود را برای برقراری ارتباط به طرف مقابل اعلام می‌کند.
 • بیت FIN: اگر یکی از طرفین هیچ داد دیگر برای فرستادن نداشته باشد از این بیت را در آخرین بسته برابر ۱ قرار می‌دهد و ارتباط را یک طرفه قطع می‌کند باید توجه داشته که ارتباط هنوز به طور کامل قطه نشده‌است و باید طرف مقابل نیز در آخرین بسته خود این فیلدرا برابر ۱ قرار داده تا ارتباط کامل قطع شود.

فیلد Window size: مقدار قرار گرفته در این فیلد مشخص میکند که مقدار بافر گیرنده چند بایت دیگر فضای خالی دارد.

فیلد Checksum: در این فیلد ۱۶ بیتی کد کشف خطا قرار می‌گیرد.

فیلد TCP Segment length: در آن طول کل بسته TCP قرار می‌گیرد.

فیلدUrgent Pointer: در این فیلد عدد بعنوان اشاره گر قرار می‌گیرد که مو قعیت دادهای اظطراری را درون بسته مشخص می‌کند. این دادها زمانی اتفاق می‌افتد و ارسال می‌شود که عملی شبیهوقوع وقفه در هنگام اجرای یک برنامه کاربدی رخ دهد. بدون آنکه ارتباط قطع شود دادها درون همین بسته جاری قرار گرفته و ارسال می‌شود. لازم به ذکر است که از این فیلد لایه‌های بالاتر استفاده می‌کنند.

TCP Header فیلم آموزش پروتکل TCP در شبکه های کامپیوتری

TCP-Header


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

برگرفته از fa.wikipedia.org / techtarget.com

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 670
فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری...
فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری: زمانیکه شما در حال یادگیری درباره آدرس IP و پروتکل اینترنت هستید، شاید کم...
بازدیدها 101
آموزش چگونگی صادر کردن ایمیل از Outlook به Excel...
آموزش چگونگی صادر کردن ایمیل از Outlook به Excel: گاهی اوقات لازم هست تا از ایمیل های وارده در نرم افزار Outlook یک نسخ...
بازدیدها 9
آموزش اختصاص چندین آدرس IP به کارت شبکه – Multiple IP Addresses...
آموزش اختصاص چندین آدرس IP به کارت شبکه - Multiple IP Addresses: چندین راه برای تنظیم چندین آدرس IP در کامپیوتر وجود دا...
علی کرم زاده
علی کرم زاده

اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code