Microsoft Windows
آموزش افزایش سطح عملکرد جنگل و دامین کنترلر در سرور ۲۰۰۸
بهمن ۱۰, ۱۳۹۴
Microsoft Windows
آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها
بهمن ۱۵, ۱۳۹۴
نمایش همه
System Reserved Partition

System Reserved Partition

آموزش ساخت پارتیشن سیستم و بوت System Reserved:

پارتیشن سیستم و پارتیشن بوت چیست؟

در زمان نصب ویندوز می توان پارتیشن بندی هارد را توسط سیدی راه انداز ویندوز و با با استفاده از نرم افزارهای جانبی همچون Acronis Disk Director اینکار را انجام داد. اما پارتیشن اولیه یا Primary بروی هر هارد دیسک (درایو C) بعنوان پارتیشن سیستم و Active در نظر گرفته می شود که البته آنرا می توان برای سیستم رزرو (System Reserved) کرد.

پارتیشن بندی هارد شامل ۳ نوع می باشد.

 1. پارتیشن Primary یا اولیه.
 2. پارتیشن Extended یا قابل توسعه که می توان آنرا به پارتیشن های مجازی تقسیم بندی کرد.
 3. پارتیشن Logical یا منطقی که پارتیشن Extended را در هر هارد دیسک می توان به ۲۳ پارتیشن Logical تقسیم بندی کرد.

انواع استایل هارد دیسک

و هر دیسک سخت را می توان به دو نوع استایل تبدیل کرد.

 1. MBR یا (Master Boot Record)
 2. GPT یا (GUID Partition Table)

پارتیشن سیستم و پارتیشن بوت پارتیشن های بروی یک دیسک سخت یا همان هارد دیسک هستند که در زمان راه اندازی سیستم مورد استفاده قرار می گیرند.

توجه داشته باشید که پارتیشن سیستم در واقع شامل فایل های مورد استفاده برای بوت ویندوز هست در حالیکه پارتیشن بوت شامل فایل های سیستم می باشد.

پارتیشن سیستم شامل فایل های مربوط به سخت افزار و پوشه بوت به کامپیوتر می گوید از کجا ویندوز راه اندازی می شود. معمولا این پارتیشن در ویندوز ۷ با سایز ۱۰۰ مگابایت و در نسخه های بعدی ۳۵۰ مگابایت در نظر گرفته می شود. هر زمان که کامپیوتر را روشن می کنید، با استفاده از اطلاعات ذخیره شده در پارتیشن سیستم، ویندوز راه اندازی می شود. تنها یک پارتیشن سیستم در کامپیوتر برای اجرای ویندوز وجود دارد، حتی اگر نسخه های متفاوتی از سیستم عامل را بروی یک کامپیوتر نصب کرده باشید. با این اوصاف سایر سیستم های عامل به غیر از ویندوز از فایل های سیستم مختلفی در بوت چند گانه (Multi boot – Dual boot) و در پارتیشن مختص به خود و مجزا از ویندوز استفاده می کنند.

پارتیشن بوت، پارتیشنی است که شامل فایل های سیستم عامل می باشد، بعنوان مثال: فرض کنید از بوت چند گانه استفاده میکنید به نحوی که ویندوز ۸ در یک Volume و ویندوز ۱۰ در Volume دیگر در کامپیوتر نصب شده اند، بدین ترتیب پارتیشن بوت برای هر کدام از این Volume ها حجمی در نظر گرفته است.

partition system boot آموزش ساخت پارتیشن سیستم و بوت System Reserved

Partition System Bootساخت پارتیشن سیستم و پارتیشن بوت:

 • نخست از تنظیمات Bios مادربرد بایستی اولین بوت را بروی CD/DVD قرار دهید و پس از ذخیره سازی تنظیمات مجددا سیستم را راه اندازی کنید.
 • حال دیسک ویندوز را داخل درایو نوری قرار داده و پس از نمایش پیغام Press any key to boot Cd or DVD… یک کلید از صفحه کلید را فشرده تا از درایو نوری سیستم بوت شود.
 • پس از نمایش صفحه Install Windows بایستی کلیدهای ترکیبی SHIFT+F10 را بفشارید تا Command باز شود.
 • اکنون مطابق فرامین زیر با استفاده از Diskpart بایستی یک پارتیشن بنام System Reserved ایجاد کرده، آنرا فرمت و بعنوان پارتیشن (Primary) اولیه و بوت فعال (Active) کنید.
 • سپس پارتیشن دیگری بعنوان Extended ایجاد کنید و در نهایت از Diskpart خارج شوید.
 • در این مثال سایز پارتیشن سیستم را ۲۰۰ مگابایت و پارتیشن Extended را ۹۰۰۰ مگابایت در نظر گرفته ایم که البته مقدار Extended بستگی به سایز هارد دیسک داشته و قابل تغییر می باشد.

diskpart آموزش ساخت پارتیشن سیستم و بوت System Reserved

Diskpart

 • حال تنظیمات نصب ویندوز مربوط به زبان را انجام و به مرحله ی بعدی بروید.
install windows 7 آموزش ساخت پارتیشن سیستم و بوت System Reserved

Install Windows-Language

 • مطابق شکل زیر اکنون پارتیشن سیستم ایجاد شده و کافیست برای پارتیشن Logical اقدام کنید.
install windows 7 drive option extended آموزش ساخت پارتیشن سیستم و بوت System Reserved

Drive option Extended

 • بروی پارتیشن Extended کلیک و سپس بروی Drive options(advanced) و بعد New کلیک کنید (در اینجا می توانید پارتیشن Extended را به چندین پارتیشن Logical بر مبنای فضای دیسک و لزوم تقسیم کنید).

همچنین ببینید: فیلم آموزش نصب ویندوز


 • اکنون فایل های سیستمی و بوت بروی پارتیشنی که برای این منظور ایجاد کردید ذخیره خواهد شد و اکنون مابقی مراحل را برای نصب ویندوز انجام دهید.
install windows 7 drive option logical آموزش ساخت پارتیشن سیستم و بوت System Reserved

Drive option Logical


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 366
آموزش بررسی قابلیت SSD TRIM Support در ویندوز
آموزش بررسی قابلیت SSD TRIM Support در ویندوز: SSD TRIM Support چیست: دستور TRIM قابلیتی است که به سیستم عامل برای انتق...
بازدیدها 669
آموزش حذف تاریخچه RUN پیشنهادی در ویندوز...
آموزش حذف تاریخچه RUN پیشنهادی در ویندوز: اگر از کاربران حرفه ای ویندوز باشید اغلب اوقات سعی می کنید که جستجو یا اجرای ...
بازدیدها 1584
آموزش استفاده از کلیدهای Sticky keys در ویندوز...
آموزش استفاده از کلیدهای Sticky keys در ویندوز: با استفاده از Sticky Keys کاربران می توانند بجای گرفتن کلیدهای ترکیبی ب...
بازدیدها 1781
آموزش تغییر منوی بوت ویندوز ۱۰ مانند ویندوز ۷ با ابزار bcdedit...
آموزش تغییر منوی بوت ویندوز 10 مانند ویندوز 7 با ابزار bcdedit: تغییر منوی بوت ویندوز : اگر شما هم از آندسته کاربران سی...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

35 دیدگاه ها

 1. مهدی گفت:

  سلام آقای کرم زاده ترو خدا کمکم کنید پارتیشن system reserved پاک شده حالا هم ویندوزم نصب نمیشه و پارتیشن هایی ک میسازم همش primary هستش چجوری میشه پارتیشن system reserved رو برگردونم ترو خدا جواب بدین😢😧😧

 2. amir گفت:

  سلام من به طور اشتباهی این درایو فرمت کردم حال درایوی ک bitlock قفل شده بود الان دیگ ن پسورد و ن کد ریکاوری قبول نمیکنه بنظرتون چیکار کنم؟این درایو ریکاوری میشه؟

 3. حامد گفت:

  خودش روی گزینه ی AHCI بود

  • سیستم لپ تاپ هست یا PC؟ لطفا مدل را اعلام فرمایید.
   اگر PC هست تمام کانکشن ها رو بغیر از هارد مستر و درایو نوری اعم از USB، هارد دیگر و… جدا کنید.
   ضمنا اگر هارد بصورت یک پارتیشن یکپارجه باشد تست کردید قادر به نصب ویندوز هست یا خیر؟
   بایوس قدیمی هست یا UEFI؟

 4. حامد گفت:

  هر درایوی رو انتخاب میکنم این پیغامو میده…خیلی ممنون میشم مشکلمو حل کنید

 5. حامد گفت:

  Windows cannot be installed to this disk. This computer’s hardware may not support booting to this disk. Ensure that the disk’s controller is enabled in the computer’s BIOS menu.

 6. حامد گفت:

  اره حتی حجم درایوهاموهم کامل تنظیم میکنم.بعد نکست رو که میزنم این پیغام میاد

 7. حامد گفت:

  این پیغام وقتی میاد که درایوامو کامل اماده کردمه.محل نصب ویندوز رو هم انتخاب می کنم…بعد نکست رو که میزنم این میاد

 8. حامد گفت:

  راه اندازی قادر به ایجاد یک پارتیشن سیستم جدید نبود یا یک پارتیشن سیستم موجود را ایجاد نکرد. برای اطلاعات بیشتر به فایل های ورود به سیستم مراجعه کنید………اینم متنشه

  • اگر به صفحه ویندوز که برای نصب هست وارد نمیشوید بایستی سوکت برق و دیتا هارد دیسک را چک کنید که البته با اوصافی که فرمودید نباید چنین مشکلی باشه.
   این پیغام را کجا دریافت می کنید. هنگام راه اندازی سیستم؟ یعنی از هارد بوت میشه ابتدا به ساکن یا خیر؟
   سیدی ویندوز را وقتی وارد می کنید بوت میشه یا نه؟ به صفحه نصب ویندوز وارد میشید یا خیر؟

 9. حامد گفت:

  با کارایی که شما گفتید درایو سیستم رو هم ساختم اما بازهم میگه باید از تو بایوس کنترل دیسک رو فعال کنید..هرچی هم تو بایوس گشتم ننونستم پیداش کنم.لطفا راهنماییم کنید برای پیدا کردن کنترل دیسک

  • درود بر شما کاربر محترم،
   از قسمت Boot Sequense بایستی هارد دیسک را بعنوان Frist Boot انتخاب کنید. در هنگام نصب ویندوز هم شما بروی پارتیشن C کلیک کنید تا فایل های سیستمی بروی درایو بوت نصب شود
   موفق باشید.

 10. حامد گفت:

  سلام من هنگام نصب ویندوز برای درست کردن حجم ویندوز ها تمام درایوهارو پاک کردم بعد هرچی درایو می ساختم نوعش primaryبود و سیستم نمیشد برای نصب ویندوز…..کارای شمارم انجام دادم اما همش میگه مطمعن شید توی بایوس کنترل دیسک فعاله….کاملا گیجم کرده

  • درود بر شما کاربر محترم،
   نوع پارتیشن یا اولیه هست، یا منطقی. فقط شما یک پارتیشن که بعنوان پارتیشن سیستم یعنی فایل های سیستمی ویندوز در آن قرار خواهد گرفت در آینده ایجاد می کنید. اما مشکل درتعیین درایو بوت هست که از طریق بایوس آنرا مطابق آنچه گفته شد در بالا آنرا بعنوان اولین درایو بوت تعیین می کنید.

 11. محمد گفت:

  سلام آقای کرم زاده
  بنده اشتباها درایو سیستم رو دلیت کردم اونم از داخل ویندوز به با راه حل که فرمودید دوباره درایو ایجاد کردم و ویندوز نصب شد از این بابت متشکرم اما مشکلی که پیش اومده ویندوز که نصب شد وقتی می خوام از سیستم استفاده کنم خیلی کند کار می کنه می خوام بدونم مشکل از کجاست بخاطر دلیت و حذف درایو سیستم اول بوده؟ لطفا راه حل بدید… با تشکر و سپاس فراوان

  • درود بر شما کاربر محترم،
   ضمن پوزش بدلیل تاخیر در پاسخ بایستی عرض کنم که دلیل مشکل اعلام شده درست نیست. پیشنهاد میکنم ابتدا هارد دیسک را یکبار Defrage کنید و سپس برای بررسی بدسکتور اقدام کنید.

 12. مهدی مختاری گفت:

  سلام.توروخدا کمکم کنید.من همه این کارارو کردم ولی موقع نصب پارتیشن سیستم اجازه nextرو نمیده.یعنی گزینه next روی هیچ پارتیشنی فعال نیست.چیکار کنم؟؟

  • درود بر شما کاربر محترم،
   دوست عزیز روی پارتیشن سیستم شما مجاز به نصب ویندوز نیستید بدلیل سایز پارتیشن. در ضمن پارتیشن ها را حتما فرمت کنید. سپس گزارش کنید امکان بوجود آمده یا خیر.
   موفق باشید.

   • مهدی مختاری گفت:

    سلام…بنده هاردم رو clean کردم و طبق گفته هاتون پارتیشن بندی کردم.فضاش هم خیلی زیاده.همه چیز طبق گفته هاتون پیش بردم .جلوی پارتیشن مورد نظر موقع نصب ویندوز هم نوشته system.ولی به هیچ وجه گزینه next فعال نمیشه.حتی فرمتشونم کردم ولی بازم next فعال بشو نیست.روی هسچ پارتیشنی نمیشه.یه راه حل جلو پام بذارید.خیلی کارم گیره

 13. سینا گفت:

  آقای کرم زاده من روی دومی ویندوز۷ نصب کردم یعنی قصد من نصب دو ویندوز به صورت مولتی پرایمری بوده نه به صورت دواآل بوت..

 14. سینا گفت:

  سلام آقای اکرم زاده..
  من دو پارتیشن پرایمری در ابتدای کار درست کردم، بعد اولی رو اکتیو کردم و دومی رو به صورت دستی هیدن (از طریق نرم افزار اکرونیس) و ویندوز ۱۰ روی اولی نصب کردم، بعد دذومی رو اکتیو و اولی رو هیدن کردم..
  بعد از اتمام کار باز هم ۲تا درایور پرایمری با هم نشون داده میشه یعنی از هم مخفی نیستن با اینکه من فکر میکنم ک درست عمل کرد..
  نظر شما در این مورد چیست؟
  منتظر جواب شما هستم..

  • درود بر شما آقای سینا،
   منظورتون از اینکه میخواهید مخفی بشه چیه؟ برای چی میخواهید اینکار را انجام دهید.
   اگر اشتباه نکرده باشم میخواهید وقتی با ویندوزی لوگین میکنید درایو ویندوز دیگر نمایش داده نشود. درسته؟
   اگر همچین چیزی میخواهید بهتره از طریق رجیستری ویندوز اینکار را انجام دهید. درایو را قفل و مخفی کنید.

 15. امید گفت:

  سلام من پارتیشن system رو ساختم با کد ها ولی وقتی میخوام ویندوز رو روش نصب کنم سیستم اخطار میده
  Setup was unable to create a new system partition or locate an exciting system partition. See the setup log files for more information
  الان برام سواله که چرا وقتی این پارتیشن رو ساختم بازم خطای پارتیشن رو میده!!!!

  • درود بر شما کاربر محترم،
   سیدی ویندوز دارید یا اینکه از طریق USB یا … نصب را انجام میدهید؟
   نسخه سیستم عامل رو هم اعلام فرمایید.

   • امید گفت:

    این سیستم که دارم روش کار میکنم کلا سی دی رام ندارد و خب من فایل iso از سی دی ویندوز سون درست کردم و خب با یک نرم افزار فایل iso روی فلش گذاشتم که فلش رو به صورت بوت کردن بیاره بالا، توی این چند ساعت گذشته هم توی سایت های خارجی هم رفتم و خب در مورد اینکه کلا بوت سیستم رو اشتباهی زدم پاک کردن کدهایی اجرا کردم که بوت روی فلش رو که حدود ۱۵۶۰ فایل بود رو دوباره روی دیوار سیستم کپی کرد با اینکه کل اینکارهارو اجرا کردم و بازم سیستم برای من پارتیشن system رو ساخته و بازم همون اخطار قبلی رو میده و نمیزاره ویندوز رو نصب کنم

    • این راهی که میگم رو برو ببین درست میشه.
     اول تمام پارتیشن ها را پاک کن دوباره. بعد USB رو از پورت خارج کن. یک خطا میده Next کن. بعد دوباره USB رو به پورت بزن روی Refresh کلیک کن. سپس Next.
     دوباره تست کن.

 16. مهدي گفت:

  سلام اون درايو ۱.۷ گيگي كه نشون داده درايوهاي ديگه است به غير از c ؟
  با اين روش اطلاعات بقيه درايوها پاك ميشه ؟
  اگه ميشه بيشتر توضيح بدين آخه مهمه كه اطلاعات درايوهاي ديگه پاك نشه
  با تشكر

 17. محمد گفت:

  با سلام من پارتیشن system Reserved پاک شد الان ویندوزم بالا نمی یاد اگه با روش شما برم حافظه درایو هام پاک نمی شه؟؟؟

 18. mobin گفت:

  سلام.عالیه.
  چطور ميشه يه پارتیشن رو مخفی کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد