ADSL USB Modem Router
آموزش دسترسی به رسانه USB مودم ADSL
خرداد ۱۶, ۱۳۹۵
How to Find wifi password
آموزش پیدا کردن پسورد Wi-Fi ذخیره شده در ویندوز ۱۰
خرداد ۱۶, ۱۳۹۵

آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی:

یک FTP Server کامپیوتر خانگی به هر کسی که می خواهد فایل های خود را از هر کجا به آن دسترسی داشته باشد و به ذخیره سازی و یا بازیابی فایل ها بروی کامپیوتر خود بپردازد مفید واقع خواهد شد.

 آیا تا به حال فراموش کرده اید یک سند Word و یا فایلی که بروی صفحه رومیزی (Desktop) کامپیوتر خود ذخیره کرده اید، در محل کار بدان نیازمند بوده باشید؟

اگر شما یک FTP Server کامپیوتر خانگی داشته باشید، خواهید توانست در هر مکانی بروی زمین که به اینترنت دسترسی داشته باشید براحتی به فایل های خود بروی هارد دیسک منزل دست بیابید. مطمنا با راه اندازی FTP Server شخصی در منزل در بسیاری از موارد هزینه های شما را کاهش خواهد داد، گاهی اوقات در یک سفر کاری هستید و نیاز به یک فایل ضروری دارید که در کامپیوتر شخصی شما در منزل است و دسترسی بدان در زمانی کوتاه برایتان شاید غیر ممکن باشد.

مهمترین مزیت یک FTP Server کامپیوتر خانگی اینست که بروی یک وب سرور است و شما می توانید فایل ها را در سرور ذخیره کنید. از معایب یک FTP سرور خانگی نیز میتوان به نیاز داشتن یک FTP Client برای متصل شدن به آن اشاره کرد . با این وجود اکثر مرورگرهای وب جدید پروتکل FTP را پشتیبانی می کنند. شما کافیست بجای شروع URL با //:http از //:ftp استفاده کنید.

ملزومات FTP Server کامپیوتر خانگی :

 1. یک کامپیوتر Windows
 2. یک خط اتصال اینترنت (کابلی یا DSL) بصورت دائم

مراحل نصب نرم افزار FileZila Server :

 1. نخست نرم افزار FileZila را دانلود کنید.
 2. سپس برای راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی مطابق تصویر زیر شما می توانید نرم افزار را با تنظیمات پیش فرض نصب کنید( User Account Control فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگیدر صورتیکه پنجره رمز عبور و یا تایید مدیر سیستم باز شد “User Account Control”، رمز عبور را تایپ و یا آنرا تایید “Yes” کنید).
  FileZila Server Install Service فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

  FileZila Server Install Service

  • اگر گزینه پیش فرض را انتخاب کنید در زمان بوت شدن ویندوز سرویس آن نیز بعد از شروع ویندوز شروع بکار خواهد کرد.
  • در غیر این صورت می توانید از گزینه دوم استفاده کنید که از سرویس ویندوز بایستی بصورت دستی سرویس FileZila را راه اندازی کنید.
 3. پس از نصب نرم افزار، رابط FileZila باز خواهد شد، زمانیکه پنجره بعد از نصب باز شد کافیست بروی OK کلیک کنید.
  Connect To Server فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

  Connect To Server

 4. هنگامیکه رابط FTP سرور بارگذاری میشود، بایستی پوشه یا دایرکتوری مخزن FTP را مشخص کنید. اگر از قبل دایرکتوری برای این منظور در نظر نگرفته اید، یک پوشه برای اینکار در درایو یا صفحه دسکتاپ بسازید. (بعنوان مثال: در اینجا ما پوشه ی FTP را در آدرس روبرو ایجاد کرده ایم C:\FTP).
 5. حال از منوی نرم افزار بروی Edit->Users کلیک کنید.
  Edit Users فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

  Edit Users

 6. در سمت چپ پنجره Users بروی “Shared folders” کلیک کنید. در اینجا بروی دکمه “Add” زیر قسمت “Users” کلیک کنید و یک نام کاربری برای حسابی که کامپیوتر دیگر قصد دسترسی به  آنرا داشته باشد بسازید و در نهایت بروی OK کلیک کنید.
  Users Shared folders فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

  Users Shared folders

 7. حال بایستی بروی دکمه “Add” در زیر قسمت “Shared folders” کلیک کنید، از پنجره باز شده دایرکتوری مورد نظر را پیدا کرده و آنرا انتخاب و بروی OK کلیک کنید.
  Users Shared folders Add Directory فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

  Users Shared folders Add Directory

 8. در حال حاضر ما نیاز به اختصاص دادن مجوزهای کاربر برای این مخزن داریم. به طور پیش فرض کاربری که ما ایجاد کرده ایم قادر به خواندن فایل، لیست دایرکتوری ها، لیست زیر شاخه ها می باشد. برای مجوز های بیشتر منجمله توانایی کپی کردن فایلهای این مخزن، تیک گزینه های ‘Files’و ‘Directories’ را بزنید.
  Users Shared folders Permissions فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

  Users Shared folders Permissions

   

امنیت FTP Server کامپیوتر خانگی:

بهمراه پیکره بندی کاربران (بازدید کنندگان) با یک رمز عبور قوی، چند تنظیم دیگر در FileZila برای تامین امنیت بیشتر سرور FTP می توان برای آن در نظر گرفت.

معمولا هکرها بطور مداوم اینترنت را برای میزبان با پورت ۲۱ رصد می کنند (پورت پیش فرض FTP). برای جلوگیری از اسکن هزاران هکری که بطور مداوم افرادی مثل شما را که یک FTP Server دارند، می توان پورت FileZila را تغییر داد. برای این منظور به مسیر Edit->Settings بروید. در زیر قسمت “General settings” شما “Listen on these ports” را مشاهده می کنید که در حال حاضر ۲۱ می باشد، اما توصیه اینست که بصورت تصادفی به یک عدد پنج رقمی تغییر دهید (تا عدد ۶۵۵۳۵).

Server Options فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

این کار لزوما سرور شما را ایمن نمی کند، اما به تب مبهم و باعث می شود که آنرا سخت تر پیدا کنند. حال تا زمانی که شما می دانید IP های که (یا حداقل رنج IP)  به FTP Server کامپیوتر شما قرار است متصل شوند، شما می توانید از FileZila به مجموعه ای تنها پاسخ درخواست بدهید که در لیست Exclude می باشد و مابقی آدرس های IP را فیلتر کنید.

در کادر اول با قرار دادن یک ستاره از اتصال تمامی آدرس های IP به سرور جلوگیری خواهد شد و در کادر دوم با اضافه کردن استثنا ها (IP یا رنج شبکه که اجازه اتصال خواهد داشت)  بعنوان مثال: در تصویر زیر تنها آدرس های که با رنج آی پی ۱۰.۱.۱.۱۲۰ و ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰/۲۴ (بعبارتی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۵۵ -۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ ) قادر به اتصال سرور FTP خواهند بود.

Server Options IP Filter فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

Server Options IP Filter

بطور پیش فرض در قسمت Autoban می توانید تعداد تلاش های اتصال به سرور FTP را قفل کنید. برای این منظور کافیست در زیر قسمت Edit->Settings بروی Autoban کلیک کنید و تیک گزینه Enable automatic bans را بزنید و یک مقدار به ساعت در کادر Bans for برای مدت زمات قفل شدن برای آن در نظر بگیرید.

یکی از نکات مهم امنیتی در FTP Server انتقال مطمن داده هاست که از SFTP و یا FTPS برای رمز نگاری ارتباطات FTP استفاده می شود. که مبحث آن در این مقاله نمی گنجد و در آینده به آن خواهیم پرداخت.

پروتکل SFTP مخفف Secure File Transfer Protocol یا پروتکل انتقال فایل بصورت امن می باشد که انتقال اطلاعات در یک کانال امن رد و بدل خواهد شد. برخلاف پروتکل FTP در پروتکل SFTP دستورات و اطلاعات رمزنگاری می شوند.همچنین از آشکار شدن رمز های عبور و اطلاعات حساس بر روی شبکه جلوگیری می کند. FTPS نیز در اصل همان File Transfer Protocol با گواهینامه SSL می باشد، که برای کنترل کانال و باز کردن یک ارتباط امن برای انتقال اطلاعات نیاز به یک گواهینامه SSL خواهد بود.

Parsiatech

استثنا در فایروال ویندوز:

اگر شما از یک فایروال ویندوز یا برنامه آنتی ویروس استفاده می کنید، بایستی مطمن باشید که پورت انتخابی شما برای اجرا سرور FTP از این مجرا مجاز باشد.

 • بروی آیکون شروع ویندوز Windows Start فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگیکلیک کرده و سپس تایپ کنید Windows Firewall و بروی “Windows Firewall with Advanced Security” کلیک کنید.
Windows Firewall فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

Windows Firewall

 • بروی “Inbound Rules” در ستون چپ کلیک کنید و سپس “… New Rule” را در ستون راست انتخاب کنید. اکنون می خواهیم پورت را در فایروال باز کنیم، پس Port را انتخاب کنید و برای سوال “What type of rule would you like to create” به مرحله بعد “Next” بروید.
 • حال مطابق شکل از پورت FTP که بصورت پیش فرض ۲۱ می باشد، پورتی که برای آن در نظر گرفته اید را وارد کنید.
Protocol and Ports فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

Protocol and Ports

 • بعد از ۳ بار فشردن دکمه Next که به جلو رفتید، یک نام برای توضیح اینکه در آینده متوجه شوید برای چه منظور از آن استفاده کرده اید در نظر بگیرید.
Name of Protocol and Ports فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

Name of Protocol and Ports

 

Map کردن Share FTP در کامپیوتر دیگر برای FTP Server کامپیوتر خانگی:

 • همچون Map network drive می توان یک درایو برای FTP بصورت Map در آورد که بایستی ابتدا بروی آیکون شروع ویندوز Windows Start فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی کلیک کرده و سپس Computer را انتخاب کنید.
 • حال در یک قسمت خالی راست کلیک کرده و بروی “Add a network location” کلیک کنید.
Add a network location فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

Add a network location

 • حال بعد از مشاهده پنجره ویزارد “Add Network Location” دوبار بروی دکمه Next کلیک کنید تا به جلو هدایت شوید. سپس آدرس IP و پورت FTP Server را وارد و بروی Next کلیک کنید.
Specify the location of your website فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

Specify the location of your website

 • اکنون تیک گزینه “Log on anonymously” را برداشته و نام کاربری که قبلا در زمان پیکره بندی FileZila برای FTP server ساختید را وارد کنید و رمز عبور را نیز تایپ کنید. پس از ۲ بار فشردن دکمه Next و کلیک بروی Finish از شما رمز عبور پرسید خواهد شد و سپس شما قادر خواهید بود FTP Share را مرور کرده و وارد local hard drive شوید.
Log On As فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی

Log On As


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: !! محتوا محافظت شد