فیلم آموزش غیر فعال کردن Update بروز رسانی ویندوز ۱۰
مرداد ۷, ۱۳۹۵
Automatic Device Installation Settings
فیلم آموزش تغییر وضعیت نصب خودکار درایور دستگاهها در ویندوز ۱۰
مرداد ۱۱, ۱۳۹۵
نمایش همه

IP Protocol

فیلم آموزش پروتکل IP در شبکه های کامپیوتری:

پروتکل IP مخفف Internet Protocol پروتکل اصلی برای ارتباطات در شبکه های اینترنتی است. معمولا پروتکل IP بهمراه پروتکل TCP می آید. وظیفه پروتکل اینترنت ارسال بسته از میزبان منبع به میزبان مقصد است. پروتکل IP یک پروتکل لایه ای است که در نرم افزار داخلی استفاده می شود و در لایه ارتباط (Link) قرار می گیرد.

tcp ip ip فیلم آموزش پروتکل IP در شبکه های کامپیوتری

TCP/IP

پروتکل IP یا اینترنت “بدون اتصال” و “غیر قابل اعتماد” است.  با این اوصاف بایستی گفت برعکس پروتکل TCP می باشد چرا که بدون هیچ هماهنگی با مقصد بسته ها را ارسال می کند و اگر یک بسته IP با خطا به مقصد برسد این پروتکل اطلاعی از وضعیت بسته به مبداء ارسال نمی کند. لذا عدم گزارش خطا به منبع میزبان موجب تکرار خطا و منجر به افزایش بار ترافیکی شبکه خواهد شد.


ارسال داده ها در قالب بسته توسط پروتکل اینترنت

زمانیکه شما یک داده ارسال و یا دریافت می کنید (بعنوان مثال: یک پست الکترونیکی یا صفحه وب) پیام یا داده ها به تکه های کوچک به نام بسته یا Packet تقسیم می شود (همچنین بعنوان دیتاگرام نیز شناخته میشود). هر کدام از این بسته ها شامل هر دو آدرس اینترنتی فرستنده و آدرس گیرنده هستند. هر بسته ابتدا به کامپیوتر دروازه (مسیریاب) که یک بخشی از اینترنت است ارسال می شود. سپس مسیریاب بعدی آدرس مقصد بسته را خوانده و به مسیریاب مجاور ارسال می کند و این کار در سراسر اینترنت تا زمانی که بسته به یک دروازه در حوزه متعلق به کامپیوتر مقصد باشد، ارسال خواهد شد.

datatransfer ip فیلم آموزش پروتکل IP در شبکه های کامپیوتری

Data Transfer IP

هر بسته IP دارای حداکثر سایز از ۰.۵KB تا ۱.۵KB یا حتی بیشتر در شبکه های زیر بنایی است. بنابراین اگر انداز فایل بیش از حداکثر IP-packet size باشد فایل به چندین تکه تقسیم میشود.

splitting ip فیلم آموزش پروتکل IP در شبکه های کامپیوتری

Splitting IP

پس زمانیکه یک فایل به چندین بسته IP تقسیم شود، بسته ها بطور مستقل منتقل خواهند شد.

datatransfer ip gesplittet فیلم آموزش پروتکل IP در شبکه های کامپیوتری

Data Transfer IP

از آنجایی که یک پیام به تعدادی از بسته ها تقسیم می شود، هر بسته می تواند در صورت لزم توسط یک مسیر متفاوت در سراسر اینترنت ارسال شود. بسته ها می تواند با یک ترکیب در جهات متفاوت ارسال و دریافت شوند. پروتکل اینترنت فقط آنها را دریافت می کند تا زمانیکه پروتکل TCP دوباره آنها را در یک جهت قرار دهد.

در مدل OSI پروتکل اینترنت در لایه سوم، لایه شبکه است.


فیلدهای بسته IP

یک بسته IP از دو قسمت سرآیند و قسمت حمل داده تشکیل شده است.

فیلد Version: اولین فیلد در سرآیند بسته IP است که شامل چهار بایت می باشد و نسخه پروتکل IP را که این بسته بر اساس آن ارسال و سازماندهی شده است را تعیین می کند.

فیلد IHL: این فیلد هم چهار بیتی است و طول کل سرآیند بسته IPرا بر مبنای کلمات ۳۲ بیتی مشخص م ینماید .بعنوان مثال اگر در این فیلد عدد ۱۰ قرار گرفته باشد بدین معناست که کل سر آیند ۳۲۰ بیت معدل چهل بایت است

فیلد Type of service: وظیفه این فیلد هشت بیتی این است که از مسیریابهای بین راه تقاضای سریس وی ژه برای ارسال دیتاگرام کندبه عنوان مثال اگر ماشین میزبان بخواهد دیتاگرام صدا و یا تصوبر اریات نماید ، در چنین شرایطی از زیر شبکه از زیر شبکه تقاضای ارسال سریع بسته و به موقع اطلاعات را دارد نه قابلیت اطمینان صد رد صد.

فیلد Total Length: در این فیلد ۱۶ بیتی عددی قرار می گیرد که طول کل بسته IP را که شاملجمع سرآیند وداده می باشد را مشخص می کند حد اکثر طول یسته می تواند ۶۵۵۳۵ بایت باشد.

فیلد identification: همان طور که از فیلد قبلی مشخص است یک دیتاگرام نمی تواند از حد مشخصی بزرگتر باشد به همین دلیل ماشین میزبان یا مسریابها مجبورند یک بسته را به قطعات کوچکتر دسته بندی کنند و در مقصد آنها را سر هم کنند ، بنا بر این یک دیتاگرام باید از یک مشخه ای استفاده کرده که مقصد توانائی شناسائی و بازسازی بسته های مربوط به یک دیتتاگرام را داشته باشد.در این فیلد ۱۶ بیتی عددی قرار گرفته می شود که قطعات مر بوط به یک دیتا گرام باید از روی این عدد شناسائی شود. به عنوان مثال اگر در این فیلد عدد ۱۲۲۳ قرار گیرد در مقصد تمامی بسته هائی که این شناسه را داشته باشند جزو یک دیتا گرام محسوب و بازسازی می شوند.

فیلد Fragment offset:

این فیلد از سه بخش تشکیل شده است

  1. بیت DF: اگر در این بیت عدد یک قرار گیرد هیچ مسیر یابی حق قطعه قطعه کردن این بسته را ندارد.
  2. بیت MF:این مشخص می کنند آن این بسته آخرین فیلد از یک دیتا گرام است یا خیر در صورت صفر بودن این به این معنا است که بسته آخرین بسته است در غیر این صورت حتما این بیت یک خواهد بود.
  3. Fragment offset: این بخش از ۱۳ بیت استفاده می کند و شماره تر تیب هر یک از قطعات را در خود دارد این بدان معنا است که این بسته از کدامین بایت دیتا گرام شوع خواهد شد. لازم به ذکر است که این فیلد باید ضریبی از ۸ باشد یعنی اگر محتئای بسته ۸ باشد این بسته در بایت ۶۴ یک دیتا گرا قرار خواهد گرفت.توجه کنید که آخرین بسته از این قواعده مستثنا است.

فیلد Time to live: این فیلد هشت بیتی در نقش یک شمارنده طول عمر عمل می کند و این بدان معنا است که طول عمر یک بسته را که می تواند در شبکه سرگردان باشد را مشخص می کند و به ازا هر بار که از یک مسیر یا عبور کرده و یا به ازا هر یک ثانیه ای که در یک مسیر یاب معطل باشد یک مقدار از این عدد کم می شود و در هنگامی که این عدد صفر شود حذف خواهد شد

فلید Protocol: در این فیلد هشت بیتی نوع پروتکل بالا تر IP را مشخص میکنداین به این دلیل ست که بسته ها باید در مقصد به پروتکل مر بوط تسلین شوند.به عنوان مثال اگر در این فیلد مشخص شود که پروتکل بالاتر TCP است باید در مقصد بسته به پروتکل TCP تحویل شود.

فیلدHeader Checksum: این فیلد شانزده بیتی برای کشف خطاهای احتمالی در سرآیند بسته IP میباشد و طریقه محاسبه کد کشف خطا بدین صورت است که کل سرآیند به صورت دو بایت دو بایت با یک دیگر جمع شده و در سر آخر با استفاده از جمع مکمل یک منفی شود.

فیلد Source address: این فیلد ۳۲ بیتی آدرس IP ماشین فرستنده را مشخص می کند.

فیلد Destination address: آدرس گیرنده را مشخص می کند.

فیلد Option: این فیلد اختیاری است و معمولا برای کارهای امنیتی استفاده می شود.

فیلد Data: در این فیلد داده های در یافتبی لایه بالاتر قرار گرفته می شود.

IPv4 header فیلم آموزش پروتکل IP در شبکه های کامپیوتری

IPv4-header

تاریخچهٔ نسخه‌ها

اولین نسخه اصلی IP، پروتکل اینترنت نسخه ۴ یا (IPv4) که در سال ۱۹۸۱ معرفی شد. جانشین آن پروتکل اینترنت نسخه ۶ یا (IPv6) است.

پروتکل اینترنت نسخه ۴ از نشانی ۳۲ بیتی یعنی در حدود ۴ میلیارد IP Address یا به عبارتی ۱۰۹ × ۴٫۳ در اختیار ما قرار میدهد، ولی IPv6 از نشانی ۱۲۸ بیتی استفاده می کند. هر چند تاکنون نسخه ۶ پروتکل اینترنت گسترده و فرا گیر نشده است اما رفته رفته با کمبود تخصیص آدرس IP به دستگاه ها سرانجام استفاده از این نسخه رایج خواهد شد. از سال ۲۰۰۸ تمام سیستم های دولت آمریکا از آن پشتیبانی کرده اند. چرا که با این نسخه از پروتکل اینترنت می توان ۱۰۳۸ × ۳٫۴ آدرس IP تولید کرد.


برگرفته از fa.wikipedia.org / techtarget.com

منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 7084
فیلم آموزش تنظیمات مودم همراه ۴G جهت اشتراک اتصال اینترنت...
فیلم آموزش اشتراک گذاری اینترنت وایرلس مودم همراه 4G: امروزه اینترنت همراه با گوشی های هوشمند یکی از معمول ترین و شایع ...
بازدیدها 59745
فیلم آموزش مخفی کردن وای فای مودم D-Link
آموزش مخفی کردن وای فای مودم D-Link: گفتیم یکی از روش های افزایش ضریب امنیت شبکه وایرلس مخفی کردن نام شبکه وایرلس یا SS...
بازدیدها 1260
آموزش اضافه کردن دامنه به دلخواه در لوکال هاست (ویندوز)...
شاید شما بخواهید در سیستم عامل خود بجای آدرس لوکال هاست ویندوز (localhost) آدرس دامنه سایت خود را وارد کنید تا سایت خود ...
بازدیدها 771
آموزش جلوگیری از پاپ آپ تبلیغاتی در مرورگرها...
آموزش جلوگیری از پاپ آپ تبلیغاتی در مرورگرها: هنگامیکه قصد دارید به یک آدرس اینترنتی، به یک وب سایت مراجعه کنید همزمان ...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد