فیلم آموزش کاربرد و تنظیم دامین کنترلر خواندنی در شبکه
فروردین ۲۹, ۱۳۹۵
Point-to-multipoint bridging
فیلم آموزش تنظیم Point-to-multipoint bridging اكسس پوينت
اردیبهشت ۴, ۱۳۹۵
نمایش همه
پالایش داده

Data Filter

آموزش پالایش داده یا Filter Data در اكسل:

زمانیكه با یك Worksheet كه شامل داده های زیادی می باشد روبرو باشید به تب كار طاقت فرسای خواهد بود كه بخواهید اطلاعات را بسرعت مشاهده كنید، در این گذر نیز شاید اطلاعات را نتوانید بدرستی تفكیك كنید و در نتیجه ماحصل كار خروجی مثبتی نخواهد داشت. از این رو در اكسل با استفاده از Filters می توانید داده ها را بر اساس نوع آن ملاحظه كنید. برای راحتی كار حتما سعی كنید از جداول استفاده كنید تا در پالایش داده ها به سهولت بتوانید اطلاعات را رویت كنید.

فرض كنید در یك جدول داده در اكسل یكسری تجهیزات الكترونیكی، لپ تاپ، دوربین عكاسی، تلویزیون، تبلت، پروژكتور و… وارد كرده ایم و اكنون می خواهیم یك گزارش از این تجهیزات را بصورت جداگانه در اختیار داشته باشیم. حال برای پالایش داده و اطلاعات در جدول بایستی مراحل زیر بدرستی به جلو بروید.

برای اینكه پالایش داده یا فیلتر اطلاعات در اكسل بدرستی كار كند كاربرگی (Worksheet) شامل ردیف بعنوان header برای شناسایی كالا و تجهیزات ایجاد می كنیم. بعنوان مثال در ردیف اول ستون های كاربرگ: شناسه، نوع، جزییات تجهیزات و… را در بر می گیرد.

 • یك فلش رو به پایین بصورت كشویی filter button آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل (تصویر شماره ۱ – آیتم ۳) بروی هر آیتم ستون در header یا بالای كاربرگ نمایان خواهد شد.
 • حال در تب Data بروی دستور پالایش یا Filter كلیك كنید.
  Data Filter آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

  Data Filter

   

 • بروی فلش رو به پایین در هر ستون كه بخواهید عملیات پالایش داده یا اطلاعات را انجام دهید كلیك كنید. بعنوان مثال می خواهیم داده ها در ستون B را كه نوع كالا یا تجهیزات در آن مشخص شده را پالایش كنیم(تصویر شماره ۲ – آیتم ۱).
 • اكنون منوی پالایش داده را مشاهده خواهید كرد.
 • حال تمامی داده های را كه در ستون نوع یا Type درج شده به تفكیك قابل مشاهده است (تصویر شماره ۲ – آیتم ۲). اگر فراوانی داده ها زیاد می باشد می توانید از باكس جستجو یا Search برای پیدا كردن آیتم ها استفاده كنید در غیر این صورت می توانید هر كدام از داده های مورد نظر را چك باكس آنرا بزنید و یا آنرا از حالت انتخاب در آورید.
Type Filter آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

Type Filter

 • اكنون تیك باكسی را كه می خواهید داده ها فیلتر شوند را زده و بعد بروی OK كلیك كنید(تصویر شماره ۲- آیتم ۳). بعنوان نمونه ما تیك لپ تاپ و تبلت را برای نمایش این نوع كالا را میزنیم.
 • حال داده ها در جدول اكسل پالایش شده و بصورت موقت هر محتوای كه با معیارهای ما مطابقت نداشته باشند پنهان خواهند شد. پس در این مثال فقط لپ تاپ و تبلت قابل مشاهده است(تصویر شماره ۳).
Type LaptopTablet Filter آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

Type Laptop&Tablet Filter

نكته: گزینه پالایش داده ازتب Home و Sort & Filter نیز قابل دسترسی می باشد.

استفاده از چندین پالایش داده یا فیلتر اطلاعات در اكسل:

اگر از چندین فیلتر داده استفاده كنیم منظور ما محدود كردن گستره ی اطلاعات و در نهایت رسیدن سریعتر و مطلوب تر به هدف می باشد. در این مدل ما میخواهیم علاوه بر اینكه لپ تاپ و تبلت ها فیلتر شوند در نظر داریم كالاهای مربوط به چک لیست اولیه در آذر ماه (برج ۹) فقط برای ما نمایش داده شود.

 • ابتدا بروی ستون D برای پالایش داه از نظر تاریخ كلیك كرده و ماه آذر را فقط تیك كنید.
 • حال كالاهای كه در آذره ماه چك یا بررسی شده اند نمایش داده خواهند شد. فرض كنید در این ماه كالای لپ تاپ وجود دارد
 • سپس بروی ستون B برای پالایش داده تنها تیك لپ تاپ و تبلت را بزنید. پس در این مرحله محدوده اطلاعات كوچك تر شده و كالای لپ تاپ در بررسی های آذر ماه نمایش داده خواهد شد، چرا که کالای تبلت در آذر ماه در چک لیست اولیه بازدید نشده است و اگر فیلتر نوع را مجددا باز کنید مشاهده خواهید کرد که تنها کالای لپ تاپ تیک شده است(تصویر شماره ۴).
Type Date Filter آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

Type Date Filter

حذف Filter Data:

خوب پس از اینكه عملیات محدود سازی نمایش اطلاعات به اتمام رسید. اكنون می خواهیم فیلتر داده را حذف كنیم.

 • بروی ستون D بعنوان مثال كه برای فیلتر كردن تاریخ در نظر گرفتیم مجددا كلیك كنید و از منوی ظاهر شده كافیست بروی Clear Filter From [COLUMN NAME] كلیك كنید.
 • در بالا منظور از COLUMN NAME همان تاریخ می باشد “تاریخ” Clear Filter From كه در ستون های بعدی كه بخواهیم فیلتر را حذف كنیم بجای نام ستون مورد نظر آن قابل مشاهده خواهد بود. در مرحله بعد می خواهیم فیلتر نوع كالا را برداریم “نام كالا” Clear Filter From كه نام ستون آن تغییر خواهد كرد و… (تصویر شماره ۵).
Clear Filter آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

Clear Filter

پالایش داده پیشرفته Advanced Filter:

حال اگر شما نیاز به فیلتر برای یك چیز خاصی داشته باشید و فیلتر داده اولیه به اندازه كافی برای محدود كردن اطلاعات به شما كمك نكرده باشد اكسل ابزارهای پالایش پیشرفته داده منجمله: جستجو، متن، تاریخ و… در اختیار شما قرار خواهد داد.

فیلتر داده ها با استفاده از جستجو:

اكسل این اجازه را به شما خواهد داد تا با جستجو داده های كه شامل یك متن خاص، شماره، تاریخ و… باشد به نتیجه مطلوب تری دست یابید. بعنوان مثال در این مدل فیلتر داده ها می خواهیم بدنبال لپ تاپ Lenovo با مدل Essential بگردیم و داده ها را با این كلمه محدود كنیم. یا فرض كنید بدنبال كلمه ی هستید كه در چندین نوع كالا مشترك می باشد. بعنوان مثال نوع صفحه نمایش LED در لپ تاپ و تلویزیون و…

 • مجدد بروی تب Data و سپس Filter كلیك كنید تا فلش رو به پایین هر ستون در header ظاهر شود. در صورتیكه قبلا از فیلتر در كاربرگ استفاده كرده اید نیازی به این كار نمی باشد.
 • بروی فلش رو به پایین filter button آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل ستون مورد نظر جهت فیلتر داده كلیك كنید، در این مثال بایستی بروی ستون C كه جزییات تجهیز می باشد كلیك كنید و در قسمت جستجو کلمه Essential را تایپ کنید(تصویر شماره ۶).
Search Filter آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

Search Filter

 • پس از نمایش منوی فیلتر بروی جعبه جستجو Search كلیك كنید و كلمه مثال گفته شده Essential را وارد كرده و برای نمایش نتیجه فیلتر بروی OK كلیك كنید (تصویر شماره ۱-۶).
Search Filter 2 آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

Search Filter 2

فیلتر متن پیشرفته با استفاده از جستجو:

فیلتر متن پیشرفته را می توان برای نمایش اطلاعات خاص تر مورد استفاده قرار داد. به مانند سلولهای كه حاوی تعداد معینی از كاراكترها، یا بجزء داده های كه در آنها از یك كلمه یا شماره خاصی استفاده شده باشد.

 • مجدد بروی تب Data و سپس Filter كلیك كنید تا فلش رو به پایین هر ستون در header ظاهر شود. در صورتیكه قبلا از فیلتر در كاربرگ استفاده كرده اید نیازی به این كار نمی باشد.
 • بروی فلش رو به پایین filter button آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل ستونی كه میخواهید بروی آن فیلتر صورت گیرد كلیك كنید.مثلا ستون C.
 • پس از نمایان شدن منوی فیلتر، موس را بروی Text Filters ببرید و نوع فیلتر متن را از لیست كشویی انتخاب كنید. بعنوان مثال Does Not Contain یعنی شامل نشود داده های متنی خاصی.
Text Filter آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

Text Filter

 • اكنون پنجره Custom AutoFilter ظاهر خواهد شد. حال بایستی متنی كه مورد نظر دارید را در باكس راست وارد و سپس بروی OK كلیك كنید، همچنین می توانید از And یعنی “و” Or یعنی “یا” نیز بعنوان دو شرطی استفاده کنید(تصویر شماره ۸).
Custom AutoFilter آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

Custom AutoFilter

 • حال نتیجه فیلتر بایستی به غیر از كلمه مورد نظر شما باشد، مطابق و… باشد.

فیلتر تاریخ پیشرفته با استفاده از جستجو:

 • مجدد بروی تب Data و سپس Filter كلیك كنید تا فلش رو به پایین هر ستون در header ظاهر شود. در صورتیكه قبلا از فیلتر در كاربرگ استفاده كرده اید نیازی به این كار نمی باشد.
 • بروی فلش رو به پایین filter button آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل ستونی كه میخواهید بروی آن فیلتر صورت گیرد كلیك كنید.مثلا ستون D.
 • پس از نمایان شدن منوی فیلتر، موس را بروی Date Filters ببرید و نوع فیلتر تاریخ Date را از لیست كشویی انتخاب كنید. بعنوان مثال از لیست كشویی باز شده Today را انتخاب می كنیم تا تجهیزاتی كه آخرین بار در امروز بررسی شده را فیلتر و به نمایش در آورد.

فیلتر شماره پیشرفته با استفاده از جستجو:

 • مجدد بروی تب Data و سپس Filter كلیك كنید تا فلش رو به پایین هر ستون در header ظاهر شود. در صورتیكه قبلا از فیلتر در كاربرگ استفاده كرده اید نیازی به این كار نمی باشد.
 • بروی فلش رو به پایین filter button آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل ستونی كه میخواهید بروی آن فیلتر صورت گیرد كلیك كنید.مثلا ستون A.
 • پس از نمایان شدن منوی فیلتر، موس را بروی Number Filters ببرید و نوع فیلتر شماره را از لیست كشویی انتخاب كنید. بعنوان مثال از لیست كشویی باز شده Between را انتخاب می كنیم تا تجهیزاتی كه ID numbers یا شماره ردیف آن مابین رنج انتخابی باشد نمایش داده شود(تصویر شماره۹).
Number Filter آموزش پالايش داده يا Filter Data در اكسل

Number Filter

آزمون:

در پایان اگر مطالب بالا را درك كرده اید بایستی بتوانید تمرینات زیر را بدرستی انجام دهید.

 1. فیلتر رو بروی ستون ها اعمال كنید، اگر از نمونه بالا استفاده می كنید در ستون نوع یا Type كه ستون B می باشد تنها كالای لپ تاپ یا تبلت را فیلتر كنید.
 2. فیلتر دیگری با استفاده از Searching یا جستجو اعمال كنید و تجهیز با برند Asus را در ستون C فیلتر كنید.
 3. تمام فیلترها را Clear یا پاكسازی كنید.
 4. با استفاده از فیلتر متن پیشرفته داده های كه محتوای آن شامل كلمه یا متن خاصی نباشد را نمایش دهید.
 5. با استفاده از فیلتر تاریخ یا Date پیشرفته داه ها را در زمان مشخص فیلتر كنید. بعنوان مثال نمایش تجهیزات كه در تاریخ آذر ماه سال گذشته بررسی شده اند.
 6. با استفاده از فیلتر شماره پیشرفته شماره های كه كمتر از مقدار مشخصی باشد را فیلتر كنید. بعنوان مثال نمایش ID كالاهای كه پایین تر از ۳۰۰۰ باشد.

منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 569
آموزش افزودن نماد $ بصورت خودکار برای داشتن سطر و ستون ثابت...
آموزش افزودن نماد $ بصورت خودکار برای داشتن سطر و ستون ثابت افزودن نماد $ بصورت خودکار: ضرورت کاربرد اضافه کردن نماد دل...
بازدیدها 74
فیلم آموزش نحوه ی استفاده از تابع INDEX و کاربرد آن در نرم افزار اکسل...
فیلم آموزش نحوه ی استفاده از تابع INDEX نرم افزار اکسل تابع INDEX: این تابع مایکروسافت اکسل یک مقدار را در یک جدول بر ا...
بازدیدها 239
فیلم آموزش تابع AND و کاربرد آن در اکسل
فیلم آموزش تابع AND و کاربرد آن در اکسل: تابع AND اگر مقدار تمامی آرگومان ها یا شرط ها درست باشد مقدار True را باز می گ...
بازدیدها 675
فیلم آموزش پویا سازی تابع VLookup با تابع Match...
فیلم آموزش پویا سازی تابع VLookup با تابع Match: در این آموزش توضیح خواهیم داد تا چگونه با استفاده از تابع VLookup و تا...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code