فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری

فیلم آموزش پروتکل UDP در شبکه های کامپیوتری
مرداد ۱۳, ۱۳۹۵
TRIM Function
فیلم آموزش تابع TRIM حذف فاصله و فضای خالی در نرم افزار اکسل
مرداد ۱۵, ۱۳۹۵
نمایش همه
Dynamic Host Configuration Protocol

Dynamic Host Configuration Protocol

فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری:

زمانیکه شما در حال یادگیری درباره آدرس IP و پروتکل اینترنت هستید، شاید کمی در مورد پروتکل DHCP که مخفف Dynamic Host Configuration Protocol می باشد آگاهی داشته باشید. DHCP پروتکلی است که تسهیل ارتباط با اینترنت و یا شبکه های کامپیوتری را برای ما فراهم می کند.

بخاطر دارید که بدون یک آدرس IP امکان فعالیت در شبکه و یا اینترنت برای کامپیوترها وجود نخواهد داشت و کامپیوتر قادر به ارتباط با سایر تجهیزات برای دریافت اطلاعات مورد درخواست شما نیست. بعنوان مثال آدرس IP شما اطلاعات مورد نیاز مانند یک وب آدرس، ایمیل، داده ها و… را در اینترنت درخواست می کند.

DHCP فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری

DHCP

میلیاردها کامپیوتر در جهان وجود دارند و هر کامپیوتر شخصی زمانی که آنلاین میشود نیاز به یک آدرس IP دارد. TCP/IP شامل یک پروتکل دیگر بنام DHCP می باشد. که بصورت خودکار در زبانه IP یک آدرس اختصاص خواهد یافت و  زیر شبکه ها “subnetworks” مورد نیاز آن تعیین میشود.

تقریبا تما آدرس های IP بصورت پویا “dynamic” هستند و بر خلاف آن آدرس های IP استاتیک هرگز تغییر نمی کنند. DHCP بخشی از لایه کاربرد “Application” است که تنها یکی از چندین پروتکل های TCP/IP است.کلاینت سرور

شبکه های کامپیوتری به دو دسته متمایز از هم تقسیم می شوند.

  1. کامپیوترهای شخصی که بنام میزبان “hosts” هستند.
  2. کامپیوترهای که روند کمک و ارسال داده ها به نام سرور “servers” را انجام میدهند.
    client server فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری

    Client Server

یک کامپیوتر DHCP Server در شبکه، تعداد زیادی آدرس IP در اختیار دارد و به کامپیوترهای میزبان در آن شبکه واگذار می کند. یا در یک روتر مودم کافیست در تنظیمات مودم ADSL دسترسی کاربران به اینترنت را با فعال سازی DHCP Server تسهیل کنید. بدین ترتیب هر کامپیوتر پس از دریافت آدرس IP از روتر قادر به فعالیت در اینترنت خواهد بود.

کلمه کلیدی DHCP یعنی پویا، زیرا بجای داشتن تنها یک آدرس IP ثابت و خاص، بیشتر کامپیوترهای که به یک شبکه اختصاص داده شده اند، به یک زیر شبکه یا “pool” موجود اختصاص یافته اند. این شبکه ها با بهم پیوستن شبکه های دیگر به ارتباط بین دو کلاینت و تبادل اطلاعات خواهند پرداخت.

یکی از ویژگیهای DHCP اختصاص آدرس IP در مدتی معین است. زمانیکه یک آدرس IP تعیین و به کامپیوتر یا دستگاهها اختصاص می یابد، در اصل IP به صورت اجاره بمدت معینی در اختیار کامپیوتر قرار خواهد گرفت، البته می تواند تخصیص آدرس IP بصورت دائم نیز باشد.

اما توجه داشته باشید اگر در یک شبکه دستگاههای زیادی و بمدت کوتاهی (مانند تبلت ها، گوشی های هوشمند و لپ تاپ ها) در شبکه فعالیت داشته باشند و اگر قرار باشد که این آدرس های IP بصورت دائم در اختیار آنها باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به تب سرور DHCP با مشکل کمبود IP مواجه خواهد شد.فرآیند کار DHCP

زمانیکه کامپیوتر شما می خواهد به اینترنت متصل شود.

  1. DHCP Discover: درخواست کلاینت یا کامپیوتر برای آدرس IP بصورت بسته های DHCP Discover بصورت Broadcast بروی شبکه ارسال می شود تا DHCP Server را تشخیص دهد.
  2. DHCP Offer: پاسخ دادن با DHCP Offer اگر سرور DHCP در شبکه وجود داشته باشد بصورت Broadcast برای کلاینت ارسال می شود. و یک آدرس IP به کامپیوتر کلاینت پیشنهاد میشود.
  3. DHCP Request: کلاینت در پاسخ به DHCP Offer پیام DHCP Request را به سرور DHCP ارسال کرده و آن آدرس IP را درخواست می کند.
  4. DHCP ACK: در نهایت اگر IP درخواستی کلاینت در DHCP Server در دسترس باشد. سرور DHCP پیام acknowledge را برای تایید ارسال می کند و بدین ترتیب کلاینت می تواند از آدرس IP تخصیص داده شده استفاده کند.
dhcp protocol فیلم آموزش پروتکل DHCP در شبکه های کامپیوتری

DHCP Protocol


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 389
فیلم آموزش پروتکل UDP در شبکه های کامپیوتری...
فیلم آموزش پروتکل UDP در شبکه های کامپیوتری: پروتکل UDP مخفف User Datagram Protocol است. پروتکل UDP در برخی برنامه ها ب...
بازدیدها 1342
آموزش تنظیم پشت زمینه Desktop کلاینت ها با Group Policy...
آموزش تنظیم پشت زمینه Desktop کلاینت ها با Group Policy: همانطور که میدانید با استفاده از Group Policy در ویندوز سرور م...
بازدیدها 751
آموزش حذف پروفایل شبکه وایرلس در ویندوز ۱۰...
آموزش حذف پروفایل شبکه وایرلس در ویندوز 10: هنگامیکه شما به یک شبکه وایرلس جدید متصل می شوید، ویندوز یک پروفایل از شبکه...
بازدیدها 1441
آموزش نحوه ی راه اندازی AP به عنوان اکسس پوینت Linksys...
آموزش نحوه ی راه اندازی AP به عنوان اکسس پوینت Linksys: راه اندازی AP به عنوان اکسس پوینت: برخی از محصولات طوری طراحی ش...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code