File Server Resource Manager
آموزش File Server Resource Manager سرویس DFS سرور
شهریور ۲۲, ۱۳۹۵
GPT Disk
آموزش دیسک GPT و مزایایی GUID Partition Table
شهریور ۲۴, ۱۳۹۵
نمایش همه
DFS Server 2008

DFS Server 2008

فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده:

راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده: DFS Server همان سیستم فایل توزیع شده و مخفف Distributed File System می باشد. DFS Server برنامه ی مبتنی بر کلاینت – سرور (Client-Server) است که به کلاینت اجازه دسترسی به داده های ذخیره شده بروی سرور را میدهد.

زمانیکه کاربر میخواهد به یک فایل بروی سرور دسترسی داشته باشد، سرور یک نسخه از فایل را به کامپیوتر کاربر ارسال میکند. در این حین داده ها در کامپیوتر کلاینت Cache می شوند و زمانیکه داده ها در حال پردازش هستند به سرور باز می گردند. از آنجا که ممکن است بیش از یک کلاینت به یک داده بصورت همزمان دسترسی داشته باشند، سرور بایستی مکانیزمی را داشته باشد که کلاینت ها همیشه آخرین اطلاعات و داده های ویرایش شده را در اختیار داشته باشند. تا هیچ گونه تداخلی رخ ندهد. از اینرو  DFS Server معمولا  برای محافظت در برابر خرابی داده ها از پایگاه رونوشت (توزیع نسخه ی از داده ها در سرورهای متعدد) شده استفاده میکنند.

 Network File System (NFS) , Novell NetWare , مایکروسافت Distributed File System برخی از نمونه هایی سیستم فایل توزیع شده می باشند.

برای اینکه فایل های به اشتراک گذاشته شده بصورت گسترده در سراسر شبکه توزیع شوند، مدیران شبکه سعی می کنند تا اتصال کاربران به داده های مورد نیاز خود را حفظ کنند. سیستم فایل توزیع شده مایکروسافت مکانیزمی را برای مدیران فراهم می کند تا دیدگاهی منطقی از دایرکتورهای و فایل ها ایحاد کنند، صرف نظر از مکانی که فایل ها بصورت فیزیکی در شبکه هستند.استفاده از ابزار مدیریتی DFS

برای انجام مراحل نقش DFS Server در دامین کنترلر بایستی با دسترسی مدیر سیستم لوگین کنید.

فرض کنید در یک شبکه بزرگ با وجود چندین سرور و داده های متعدد به اشتراک گذاشته شده، قرار است که کاربران به این منابع دسترسی داشته باشند. در این صورت کاربران بایستی نام های متعدد که در سرورها به اشتراک قرار داده شده را بخاطر بسپارند تا بتوانند به داده ها دسترسی پیدا کنند.

DFS 01 فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده

DFS

در این وضعیت کاربران ممکن است به سختی به داده های به اشتراک گذاشته شده دسترسی پیدا کنند (حتی با کمک Map network drive).

اگر وظیفه پیگیری از داده های اشتراکی برای کاربر ساده شود، آیا دسترسی کاربر به سهولت می انجامد؟ بعلاوه اگر برخی از پوشه های به اشتراک گذاشته شده، بطوری باشد که نسخه های متعددی از Share1 در چندین سرور و یا کپی مشابه متعددی از Share2 و… باشد، آنگاه چه رخ خواهد داد.؟ اگر یک سرور نتواند یک پوشه اشتراکی را در دسترس قرار دهد و یا داده ها معیوب شوند چه؟ اگر بخواهیم داده های نسخه پشتیبان داده های معیوب را ریکاوری کنیم، نیازمند صرف چه مقدار زمان است؟ و اگرچه های دیگر…

اما می توان با سیستم فایل توزیع شده نسخه های متعددی از داده ها را در چندین سرور نگهداری کنیم. تا در صورت بروز مشکل بدون کوچکترین وقفه از سرورهای دیگر برای داده های به اشتراک گذاشته شده استفاده کرد. بدون اینکه کاربر بداند محل فیزیکی داده بروی کدام سرور است.

DFS 02 فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده

DFS Server

کاربران اکنون می توانند به داده ها که یک سلسه مراتب ایجاد شده توسط DFS ارائه شده است دسترسی داشته باشند. در تصویر بالا Share1, Share2 و Share3 توزیع شده اند . اما Share4 تا Share 9 هنوز توزیع نشده اند.

اجزاء مربوط به DFS Server

Namespace (فضای نام – ریشه ):

نامی است که برای کاربران شبکه قابل مشاهده است و کاربران از این نام برای دسترسی به پوشه های فایل سرور استفاده می کنند.

NameSpace فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده

Namespace

پیوند ( لینک – New Folder ) :

عنصری است که درون ریشه (Namespace ، فضای نام ) قرار می گیرد و  کاربر را به پوشه های به اشتراک گذاری شده درون شبکه وصل می کند .

هدف ( Folder Target ) :

مقصد یک پیوند ( لینک ) می باشد . هدف در واقع همان آدرس UNC یک پوشه اشتراکی می باشد که یک پیوند از آن برای هدایت کاربران به یک مقصد خاص در شبکه استفاده می کند.

رونوشت ( Replication ) :

رونوشت در حقیقت یک کپی از پوشه های اشتراکی می باشد که بر روی یک سرور دیگر ( نقش DFS باید بر روی آن سرور نصب شده باشد ) قرار می گیرد.

انواع پیاده سازی DFS:

راه اندازی DFS Server به دو صورت قابل پیاده سازی می باشد. یا بصورت مستقل “Stand alone” یا فضای نامی مبتنی بر دامنه، سرور در شبکه دامین می تواند DC یا Child و حتی عضوی از دامین باشد.

DFS مستقل

 • در سرورهای مستقل ایجاد میشود (Workgroup).
 • اطلاعات DFS در سرور محلی ذخیره میشود (رجیستری ویندوز)، بدون نیاز به اکتیو دایرکتوری.
 • موازنه بار می تواند انجام شود، اما Replication داده های اشتراکی بصورت دستی انجام پذیر است.
 • ریشه DFS نمی تواند تکرار یا Replicated شود.
 • دسترسی به DFS توسط Server_Name.Domain_Name\DFS_Root_Name\\

DFS دامنه

 • در دامین کنترلر یا عضو سرور ( در یک دامین) ساخته میشود.
 • تنها برای اعضای دامنه در دسترس خواهد بود.
 • می تواند تحمل خطا “Fault tolerance” توسط ریشه و تکثیر لینک و توازن بار “Load balancing” و لینک ها و ریشه بصورت خودکار Replication شود.
 • دسترسی به DFS توسط Domain_Name\DFS_Root_Name\\

مزایای راه اندازی DFS Server

 1. پوشه به اشتراک گذاشته شده در یک پوشه سلسله مراتبی که توسط ریشه DFS با لینک ساخته شده است در شبکه نمایش داده میشود. به تب دسترسی کاربر نیز به سهولت انجام خواهد شد.
 2. تحمل خطا با استفاده از (File Replication Service (FRS یک گزینه برای تکرار پوشه های به اشتراک گذاشته شده است.
 3. Load balancing یا موازنه بار می تواند با توزیع دسترسی به پوشه ها در چندین سرور انجام شود.


نصب و راه اندازی نقش DFS در ویندوز سرور ۲۰۰۸

قبل از هر عملی بایستی نقش “Role” مربوط به DFS Server را در هر دو سرور یا چند سرور نصب کنید. در این آموزش ما از دامین کنترل ویندوز سرور ۲۰۰۸ در حال اجرا با Active Directory و سطح عملکرد “Functional Level” سرور ۲۰۰۸  استفاده خواهیم کرد.

 • نخست Server Manager را باز کنید.
 • در ستون سمت چپ Roles و سپس بروی لینک Add Roles کلیک کنید.
  install dfs 01 فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده

  Install DFS

 • از لیست نقش ها بروی File Services کلیک کرده تا انتخاب شود. البته یک توضیح کوتاه در خصوص نقش File Services در بالا گوشه سمت راست در این مورد پس از انتخاب نقش مورد نظر مشاهده میکنید. سپس به مرحله بعد بروید.
  install dfs 02 فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده

  Install DFS

 • حال شما یک مقدمه و اطلاعاتی در باب سرویس فایل دریافت می کنید. سپس با کلیک بروی دکمه Next به مرحله بعد بروید.
  install dfs 03 فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده

  Install DFS

 • در اینجا نقش های سرویسی که شما می توانید انتخاب کنید، Distributed File System و همچنین DFS Namespaces & DFS Replication میباشد. با کلیک بروی دکمه Next به مرحله ی بعد بروید.
  install dfs 04 فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده

  Install DFS

 • گزینه File Server Resource Manager برای سهمیه بندی هارد بروی دایرکتوری یا درایو ، غربالگری فایل های فعال و گزارش های ذخیره سازی جامعی را در اختیار داشته باشید، می توانید انتخاب کنید. گزینه Services for Network File System یا به اختصار NFS یک راه حل برای اشتراک گذاری فایل است، که شما را قادر به انتقال فایل ها بین کامپیوترهای در حال اجرا با ویندوز سرور ۲۰۰۸ و سیستم عامل های یونیکس با استفاده از پروتکل NFS خواهد کرد. و از گزینه Windows Search Services برای ایندکس کردن داده های اشتراکی می توانید استفاده کنید تا جستجوی سریعتری را شاهد باشید.

نکته: در پایین شما Windows Server 2003 File Services و File Replication Service را مشاهده می کنید. اگر شما قرار است که سرور ۲۰۰۸ را با سرورهای قدیمی با استفاده از سرویس FRS هماهنگ سازی کنید، تیک آنرا بزنید.

 • در صفحه بعد می توانید یک نام فضای دامنه ایجاد کنید و یا اینکه این کار را به بعد واگذار کنید. در این آموزش ما قصد داریم این کار را به بعد موکول سازیم. پس گزینه Create a namespace later using the DFS Management snap-in in Server Manager را انتخاب و به مرحله بعد بروید.
  install dfs 05 فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده

  Install DFS

 • در پنجره ی بعد پس از تایید انتخاب های نصب می توانید بروی دکمه Install کلیک کنید.
  install dfs 07 فیلم آموزش راه اندازی DFS Server سیستم فایل توزیع شده

  Install DFS

  برای ادامه روند راه اندازی DFS Server در ویندوز سرور ۲۰۰۸ شما را به دیدن فیلم آموزشی که در این خصوص تهیه شده است دعوت می کنیم.


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

برای دریافت لینک دانلود فیلم بروی دکمه خرید کلیک کنید.

مبلغ خرید لینک دانلود فیلم: ۲۰۰۰ تومان.

 

سوالات، بحث و تبادل نظر در انجمن های گفتگو

مطالب مرتبط

بازدیدها 416
آموزش ریست پسورد مدیر دامین در ویندوز سرور ۲۰۰۸...
آموزش ریست پسورد مدیر دامین در ویندوز سرور 2008: فراموش کردن رمز عبور یا Password همیشه یک درد سر بزرگ هست. برای ریست پ...
بازدیدها 59281
آموزش اتصال به نام شبکه مخفی وایرلس مودم ADSL...
آموزش اتصال به نام شبکه مخفی وایرلس مودم ADSL: در مودم های ADSL یا Access point ها بطور معمول نام شبکه وایرلس Broadcast...
بازدیدها 7084
فیلم آموزش تنظیمات مودم همراه ۴G جهت اشتراک اتصال اینترنت...
فیلم آموزش اشتراک گذاری اینترنت وایرلس مودم همراه 4G: امروزه اینترنت همراه با گوشی های هوشمند یکی از معمول ترین و شایع ...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

3 دیدگاه ها

 1. مهران گفت:

  این دکمه خرید کجاست؟

 2. سحر عزتی گفت:

  سلام.چطوری باید این لینک دانلود را بخریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد