System Reserved Partition
آموزش ساخت پارتیشن سیستم و بوت System Reserved
بهمن ۱۲, ۱۳۹۴
تفاوت BIOS و UEFI
آموزش تفاوت BIOS و UEFI در مادربردها
بهمن ۱۷, ۱۳۹۴
نمایش همه
Microsoft Windows

Windows

آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها:

در این مقاله ابتدا دیسک بیسک و دیسک دینامیک را معرفی کرده و سپس خواهیم آموخت کدام یک برای چه منظوری مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در انتها نحوه ی تبدیل دیسک بیسک به دینامیک را بررسی می کنیم.

Basic Disks and Dynamic Disks آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها

Basic Disk and Dynamic Disk

در گذشته در خصوص پارتیشن بندی هارد صحبت کردیم و نحوه ی ایجاد پارتیشن را در هنگام نصب ویندوز و یا بعد از نصب ویندوز تشریح کردیم و اینکه چگونه می توانیم پارتیشن بوت و یا پارتیشن سیستم ، پارتیشن های اولیه، Extended و Logical را با استفاده از نرم افزار Acronis Disk Director ایجاد کنیم. همه ی این مواردی که تا بحال بررسی کردیم مربوط به دیسک بیسیک بود، پس غیر مستقیم کاربرد دیسک بیسیک را متوجه شدیم اما اکنون می خواهیم در این مقاله بطور جامع تر در این خصوص و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک نوشتار کنیم.

معرفی و کاربرد دیسک بیسیک:

دیسک بیسیک اغلب برای ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد و شامل پارتیشن Primary یا اولیه، Extended یا توسعه یافته و Logical یا منطقی برای سازماندهی داده ها می باشد. یک پارتیشن فرمت شده با نام Volume نیز شناخته می شود.هر دیسک سخت می تواند ۴ پارتیشن اولیه، یک پارتیشن Extended و چندین درایو Logical (تا ۱۲۸ پارتیشن Logical) دارا باشد، که البته بعد از ساخت پارتیشن Extended می توان آنرا به درایوهای Logical یا منطقی تقسیم کرد و این به نوبه خود معمولا با یک فایل سیستم (مثلا: FAT32,NTFS) برای ذخیره سازی فایل ها بایستی به یک Volume فرمت (Formatted) شود. برای نصب ویندوز بایستی پارتیشن اولیه Active شود.

basic disk آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها

Basic Disk

همانطور که در آموزش ساخت پارتیشن سیستم توضیح دادیم هر دیسک سخت را می توان به دو استایل MBR و GPT تبدیل کرد. برای سازگاری با مایکروسافت MS-DOS و دیگر نسخه های ویندوز، دیسک بیسیک معمولا استایل آن MBR یا همان اولین سكتور فیزیكی هارد دیسك  استفاده می شود، البته از GPT پارتیشن در سیستم نیز می تواند پشتیبانی کند.

داده ها در پارتیشن های دیسک بیسیک نمی توانند در پارتیشن های دیگر Share یا Split شوند. هر پارتیشن در دیسک بیسیک بصورت مجزا در هارد دیسک وجود دارد.

پس بدین ترتیب در دیسک بیسیک می توانیم عملیات زیر را انجام دهیم:

 1. ایجاد و حذف پارتیشن های Primary و Extended.
 2. ایجاد یا حذف درایوهای منطقی یا Logical در پارتیشن Extended.
 3. فرمت پارتیشن و مارک کردن آن بعنوان Active.

معرفی و کاربرد دیسک دینامیک:

دیسک های داینامیک بیشتر در سرور ها و سیستم هایی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به چندین دیسک باشد، مانند File Server ها.

مزایایی دیسک های داینامیک:

 1. در دسترس بودن و Fault Tolerance یا تحمل خطا بودن دیسک های داینامیک نسبت به دیسک های بیسیک.
 2. دیسک های داینامیک یک بانک اطلاعاتی ۱ مگابایتی حاوی اطلاعاتی در رابطه با تمامی دیسک های موجود درسیستم، در آخر هر دیسک نگهداری می کنند، با ذخیره کردن این اطلاعات در چند جای مختلف، کمتر زمانی دیسک های داینامیک دچار مشکل می شوند و در صورتی که آسیب ببینند شانس  بیشتری برای رفع اشکال وجود دارد، بدین ترتیب دیسک های دینامیک انعطاف پذیری بیشتری برای مدیریت Volume ها دارد چرا که از پایگاه داده برای ردیابی اطلاعات استفاده می کند. چرا که هر دیسک دینامیک در کامپیوتر اطلاعات خود را در دیتابیس دیسک دیگر کپی می کند.
 3. دیگر مزیت دیسک های داینامیک نسبت به بیسیک عدم نیاز به ریست کردن سیستم بعد از تغییرات و تنظیم دیسک است.

Fault Tolerance : قابلیتی در یک کامپیوتر و یا شبکه که بعد از آسیب دیدن بخشی از سیستم، کامپیوتر و یا شبکه به کار خود ادامه دهند.  fault tolerance در دیسک ها به این معنی است که اطلاعات به روشی در دیسک ها قرار گیرند که در زمان آسیب دیدن، دیسک بتواند آنها را باز یافت و یا دوباره ایجاد و سیستم به کار خود ادامه دهد.

دیسک دینامیک از تعداد بیشتری Dynamic Volume پشتیبانی می کند (حدود ۲۰۰۰) که کاربرد آن همانند پارتیشن Primary یا اولیه مورد استفاده در دیسک بیسیک می باشد.

در برخی نسخه های ویندوز، دیسک دینامیک را می توان به انواع زیر طبقه بندی کرد:

 • Spanning: دیسک دینامیک را می توان به چندین دیسک دینامیک مجزاء در یک Dynamic Volume ترکیب یا ادغام کرد و مجموعی از فضای دیسک های متفاوت را در Volume داشته باشیم که اصطلاحا spanning نامیده می شود.
 • Striping یا (RAID 0): همچینین برای افزایش کارایی می توان داده ها را در میان چندین دیسک تقسیم کرد که اصطلاحا Striping نامیده می شود. توجه داشته باشید در این مدل از فضای خالی دیسک ها بطور مساوی استفاده می کند. بطور مثال اگر از هارد دیسک های با ظرفیت های ۶۰ – ۸۰ – ۱۲۰ گیگابایت استفاده کنید، فضای قابل استفاده از هر دیسک محدود به کوچکترین ظرفیت هارد دیسک یعنی ۶۰ گیگابایت خواهد شد. با این اوضاف کل فضای در اختیار در این مدل تنها ۱۸۰ گیگابایت خواهد بود. پس بنابر توصیه مایکروسافت در این مدل حتما از هارد دیسک های با ظرفیت یکسان، برند و مشخصات فنی واحد استفاده کنید.
stripe raid 0 آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها

RAID 0

 • Mirriring یا (RAID 1): برای افزایش ضریب اطمینان، داده ها را می توان در میان چندین هارد دیسک کپی کرد که اصطلاحا Mirriring نامیده می شود، در این مدل به ۲ یا چند دیسک نیاز داریم.
raid 1 آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها

RAID 1

 • RAID 5: در این مدل ۳ یا بیشتر دیسک نیاز داریم که داده ها در تمامی دیسک ها برای fault-tolerant یا تحمل خطا استفاده می شوند. خواندن اطلاعات
raid 5 آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها

RAID 5

در نسخه های ویندوز ویستا ویرایش های Ultimate و Enterprise از spanning و striping پشتیبانی می شود اما از mirroring پشتیبانی نمی گردد.

پس بدین ترتیب در دیسک دینامیک می توانیم عملیات زیر را انجام دهیم:

 1. ایجاد و حذف Volume های همچون simple, spanned, striped, mirrored وRAID-5.
 2. توسعه پایدار ولوم های simple یا spanned.
 3. حذف یک Mirror از ولوم Mirror یا شکست یک ولوم Mirror به چند ولوم دیگر.
 4. تعمیر ولوم های Mirror یا RAID-5.
 5. فعال سازی یک دیسک از دست رفته یا دیسک آفلاین.

تبدیل دیسک بیسک به دینامیک:

اکنون که تفاوت میان دیسک بیسیک و دینامیک را درک کردیم، می خواهیم یک دیسک بیسیک را به دیسک دینامیک تبدیل کنیم اما قبل از آن بایستی به  این نکته اشراف داشته باشیم که پس از تبدیل دیسک بیسیک به دینامیک دیگر امکان بازگشت وجود نخواهد داشت.

convert to basic disk unavailabe آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها

Convert Dynamic Disk to Basic Disk

در صورتیکه این کار صورت پذیرد برای بازگشت به عقب بایستی ابتدا از تمامی داده ها یک نسخه پشتیبان تهیه کنیم تا با از دست رفتن اطلاعات نیازی به بازگرداندن اطلاعات نداشته باشیم، سپس تمام پارتیشن ها حذف و بعد قادر خواهیم بود به عقب باز گردیم و دیسک دینامیک را به دیسک بیسیک مجددا تبدیل کنیم.

البته نرم افزارهای برای تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و همچنین تبدیل دیسک دینامیک به بیسیک بدون حذف اطلاعات وجود دارد که منجمله می توان از نرم افزار MiniTool Partition نام برد.

نکته:  در تبدیل دیسک بیسک به دینامیک ، داده ها و اطلاعات بروی هارد دیسک از بین نخواهند رفت.

روش تبدیل دیسک بیسک به دینامیک از طریق اینترفیس ویندوز:

 1. وارد کنترل پنل ویندوز شوید.
 2. سپس Computer Management را بایستی از آدرس Control Panel\All Control Panel Items\Administrative Tools در کنترل پنل باز کنید.
 3. حال از کنسول باز شده بروی Disk Management کلیک کنید.
 4. اکنون کافیست بروی دیسک راست کلیک کرده (بعنوان مثال: Disk 0) و از منوی باز شده بروی Convert to Dynamic disk کلیک کنید.
 5. در صفحه باز شده اگر بروی کامپیوتر از چندین دیسک سخت استفاده می کنید لیست دیسک ها نمایش داده خواهد شد که می توانید دیسک مورد نظر را انتخاب و یا برای اجرای دستور بروی OK کلیک کنید.
Convert Basic Disk to Dynamic Disk آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها

Convert basic disk to dynamic

روش تبدیل دیسک بیسک به دینامیک از طریق خط فرمان ویندوز:

 1. ابتدا RUN را با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+R باز کرده و سپس CMD را تایپ کنید.
 2. اکنون از دستورات زیر برای تبدیل دیسک بیسک به دینامیک استفاده کنید.

Basic and Dynamic disks cmd آموزش تفاوت و تبدیل دیسک بیسک به دینامیک و کاربرد آنها

Convert basic disk to dynamic with command line

منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 669
آموزش حذف تاریخچه RUN پیشنهادی در ویندوز...
آموزش حذف تاریخچه RUN پیشنهادی در ویندوز: اگر از کاربران حرفه ای ویندوز باشید اغلب اوقات سعی می کنید که جستجو یا اجرای ...
بازدیدها 2507
آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc...
تاریخچه شبکه های Ad hoc: در سال 1970 وزارت دفاع در آمریکا تصمیم گرفت تا در سیستم خود شبکه های بی سیم سیار را بکار انداز...
بازدیدها 783
آموزش فعال کردن Num Lock در زمان ورود به ویندوز...
بطور پیش فرض هنگام شروع ویندوز کلید Num Lock خاموش می باشد که شاید در زمان ورود ویندوز با داشتن رمز عبور آنهم استفاده از...
بازدیدها 1058
فیلم آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی...
آموزش راه اندازی FTP Server کامپیوتر خانگی: یک FTP Server کامپیوتر خانگی به هر کسی که می خواهد فایل های خود را از هر کج...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد