تغییر امضای هارد - Disk Signature
آموزش تغییر امضای هارد بدون از دست رفتن داده ها – Disk Signature
آذر ۲۷, ۱۳۹۶
Disk Management
فیلم آموزش ساخت پارتیشن ، فرمت پارتیشن – Disk Management ویندوز
دی ۱, ۱۳۹۶
نمایش همه
فایل مدیر بوت Bootmgr ویندوز - Boot Manager

Windows Boot Manager

آموزش تعمیر و بازیابی مدیر بوت Bootmgr ویندوز – Boot Manager

مدیر بوت Bootmgr ویندوز – Boot Manager: یکی از رایج ترین مشکلات بوت شدن ویندوز، خطای گم یا مفقود شدن مدیریت بوت می باشد.

اما اینکه چطور می توان این پیغام خطای گمشده در ویندوز را رفع کرد، موضوع آموزش تعمیر و بازیابی Bootmgr مدیر بوت ویندوز می باشد.

(Boot Manager (BOOTMGR یک قطعه کوچک نرم افزار است که مدیریت بوت نامیده میشود. و از Boot Code درایو لود میشود، که خود یکی از بخشی های اصلی Boot Record درایو می باشد.

Windows Boot Manager در کجا قرار دارد؟

اطلاعات پیکره بندی مورد نیاز برای BOOTMGR را می توان در (Boot Configuration Data (BCD که یک پایگاده داده مانند رجیستری ویندوز می باشد، یافت. که جایگزین فایل boot.ini نسخه های قدیمی ویندوز همچون Windows XP شده است.

فایل BOOTMGR فقط خواندنی و مخفی می باشد. که در پوشه ریشه پارتیشن مشخص شده بعنوان Active در Disk Management واقع شده است. در اکثر کامپیوترهای ویندوز، این پارتیشن بعنوان پارتیشن بوت ، پارتیشن سیستم “System Reserved” است، که دارای Drive Letter نیز نمی باشد.

BOOTMGR با winload.exe جایگزین توابع اجرایی NTLDR در نسخه های قدیمی ویندزو همچون ویندوز ایکس پی شده است. همچنین Windows resume loader, winresume.exe نیز در نسخه فعلی ویندوز (زمان نگارش این آموزش) جدید می باشند.

مخزن Boot Configuration Data از امنیت بیشتری نسبت به نسخه های قبلی ویندوز داراست. چرا که اجازه میدهد تا مخزن BCD را مدیر سیستم قفل کرده و تعیین کند چه کسانی میتوانند گزینه های بوت را مدیریت کنند.

تا زمانی که شما در گروه Administrators هستید، می توانید گزینه های بوت را با استفاده از ابزار BCDEdit.exe ویرایش کنید. اما اگر از نسخه های قدیمی ویندوز استفاده می کنید، بجای آن ابزار Bootcfg و NvrBoot قابل استفاده می باشد.

هنگام استفاده از محیط بازیابی برای رفع مشکلات راه اندازی سیستم، ابتدا گزینه Repair Startup را در کادر گفتگوی گزینه های بازیابی سیستم امتحان کنید. اگر مسئله رفع نشد، یا اگر مجبور به رفع دستی مشکلات اضافی هستید، از ابزار Bootrec.exe می توانید استفاده کنید.آیا می توان مدیر بوت را غیر فعال کرد؟

چرا میخواهید مدیر بوت ویندوز را غیر فعال یا خاموش کنید؟ اگر شما نیاز به انتخاب بوت از سیستم عامل نداشته باشید و همیشه بخواهید از یک کدام از سیستم های عامل استفاده کنید، می توانید از پیش یکدام را بعنوان سیستم عامل پیش فرض انتخاب کرده و پس از طی مدت زمان معلومی سیستم عامل مورد نظر بوت شود.

اما توجه داشته باشید نمی توانید Windows Boot Manager را حذف کنید. فقط می توانید زمان انتظاری که در صفحه نمایش برای تعیین سیستم عامل مشخص شده است را تغییر دهید.

در نسخه های قدیمی ویندوز بوت لودر یک صفحه متنی ساده بود، اما در نسخه های فعلی همچون ویندوز ۱۰ بوت لودر بحالت گرافیکی و کاراتر در آمده است.

Legacy Boot Loader آموزش تعمیر و بازیابی فایل مدیر بوت Bootmgr ویندوز  Boot Manager

Legacy Boot Loader

اگر از ویندوز ۷ در کنار ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، می توانید با تغییر منوی بوت ویندوز از حالت متنی ساده به گرافیکی اینکار را بسرانجام برسانید.

Default OS at boot آموزش تعمیر و بازیابی فایل مدیر بوت Bootmgr ویندوز  Boot Manager

Change Windows Boot Menu

برای حذف منوی بوت و… شما می توانید با استفاده از دستور msconfig.exe در پنجره RUN ویندوز در تب Boot یکی از آنها را حذف، ویرایش، تعیین پیش فرض، تعیین زمان معین برای بوت شدن سیستم عامل انتخابی را انجام دهید.

Boot menu آموزش تعمیر و بازیابی فایل مدیر بوت Bootmgr ویندوز  Boot Manager

Boot Menuچگونه ابزار Bootrec.exe را اجرا کنیم

برای اجرای ابزار Bootrec.exe نخست بایستی محیط بازیابی ویندوز را استارت کنید.

 • سیدی یا فلش دیسک راه اندازی ویندوز ۷ را درون درایو نوری قرار داده و کامپیوتر را استارت کنید.
 • پس از وارد شدن به محیط نصب ویندوز زبان، زمان، کیبرد و… را انتخاب و به مرحله ی بعدی بروید.
  BootMgr 01 آموزش تعمیر و بازیابی فایل مدیر بوت Bootmgr ویندوز  Boot Manager

  Windows Boot Manager

 • بروی Repair your computer کلیک کنید.
  BootMgr 02 آموزش تعمیر و بازیابی فایل مدیر بوت Bootmgr ویندوز  Boot Manager

  Windows Boot Manager

 • سپس Troubleshoot را برای گزینه های پیشرفته انتخاب کنید.
  BootMgr 03 آموزش تعمیر و بازیابی فایل مدیر بوت Bootmgr ویندوز  Boot Manager

  Windows Boot Manager

 • سیستم عامل مورد نظر برای تعمیر را انتخاب و به مرحله ی بعدی بروید.
 • در پنجره ی Advanced options بروی Command Prompt کلیک کنید.
  BootMgr 04 آموزش تعمیر و بازیابی فایل مدیر بوت Bootmgr ویندوز  Boot Manager

  Windows Boot Manager

 • سپس دستور Bootrec.exe را تایپ و اینتر کنید.
 • حال دستورات زیر را تایپ و اجرا کنید.

 

BootMgr 005 آموزش تعمیر و بازیابی فایل مدیر بوت Bootmgr ویندوز  Boot Manager

Windows Boot Managerدستورات Bootrec

 1. FixMbr: این گزینه یک MBR سازگار با ویندوز را بروی پارتیشن می نویسد. این جدول پارتیشن موجود را بازنویسی نمی کند. این گزینه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که مسائلی مربوط به خرابی مست بوت رکورد را حل و یا هنگامیه شما باید کد غیر استاندارد از MBR را حذف کنید.
 2. FixBoot: این گزینه یک بخش بوت جدید را به پارتیشن سیستم می نویسد. با استفاده از یک بخش بوت که سازگار با ویندوز است.چک کنید که شرایط زیر درست باشد در زمانیکه از این گزینه استفاده می کنید.
  1. boot sector جایگزین با یک بوت سکتور غیر استاندارد خواهد شد.
  2. بوت سکتور معیوب شده باشد.
  3. اگر نسخه های قدیمی ویندوز (Windows XP) بعد از نسخه های جدید ویندوز نصب شد باشد(Windows 7,8,10)، در این شرایط کامپیوتر با لودر ویندوز NT یا (NTLDR) بجای (Windows Boot Manager (Bootmgr.exe اجرا خواهد شد.
 3. ScanOs: این گزینه تمام دیسک ها را برای نصب های که با ویندوز ویستا به بعد سازگار است را اسکن می کند. همچنین ورودی های که در مخزن BCDنیستند را نمایش میدهد. این گزینه را هنگامیکه که ویندوز ویستا یا نسخه های جدید ویندوز نصب شده است و در منوی بوت لیست نشده اند.
 4. RebuildBcd: این گزینه تمام دیسک ها را برای نصب های که با نسخه های ویندوز ویستا به بعد سازگار هستند را اسکن می کند. بعلاوه شما می توانید نصب هایی را که می خواهید در مخزن BCD اضافه کنید را انتخاب کنید. از این گزینه هنگامیکه که شما باید به صور کامل مخزن BCD را بازسازی کنید، استفاده کنید.

رفع خطای “Bootmgr Is Missing

از ابزار Bootrec.exe برای رفع خطای “Bootmgr Is Missing” استفاه کنید. در صورت بازسازی “Rebuilding” مخزن BCD مسئله راه اندازی حل نخواهد شد. شما می توانید مخزن BCD را ابتدا صادر کرده(تهیه نسخه پشتیبان) و سپس آنرا حذف کنید. آنگاه این گزینه را مجدد اجرا کنید. با انجام این کار، مطمن شوید که مخزن BCD بطور کامل بازسازی شده است.

برای انجام اینکار در محیط بازیابی ویندوز Windows RE دستورات زیر را اجرا کنید.


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 7863
آموزش فعال سازی مدیر سیستم Administrator در ویندوز ۱۰...
آموزش فعال سازی مدیر سیستم Administrator در ویندوز 10: زمانی که شما یک نسخه از ویندوز 10 را بروی PC نصب و آنرا اجرا می ...
بازدیدها 269
آموزش ترفند ایجاد فایل و پوشه بی نام در ویندوز...
اگر بخواهیم در ویندوز فایل یا پوشه ی بی نام ایجاد کنیم مراحل زیر را دنبال می کنیم.1- ابتدا فایل یا پوشه مورد نظر را ...
بازدیدها 1311
فیلم آموزش ساخت پارتیشن Primary ، ساخت پارتیشن Extended ، با Diskpart...
فیلم آموزش ساخت پارتیشن Primary ، ساخت پارتیشن Extended ، با Diskpart: برای ساخت پارتیشن Primary ، ساخت پارتیشن Extende...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد