آموزش خاموش کردن کامپیوتر بیکار بصورت خودکار

Temporary E-mail
فیلم آموزش ایجاد ایمیل موقت – جلوگیری از اسپم ایمیل
تیر ۲۵, ۱۳۹۵
Parent Control Modem Router
فیلم آموزش پیکره بندی Parent Control مودم ADSL
تیر ۲۸, ۱۳۹۵
نمایش همه
automatically shutdown idel computer

automatically shutdown idel computer

آموزش خاموش کردن کامپیوتر بیکار بصورت خودکار

اگر شما به طور معمول اقدام به خاموش کردن کامپیوتر خود می کنید، این آموزش در خور شما نخواهد بود. چرا که در این آموزش قصد داریم در زمان بیکاری سیستم بصورت خودکار یکی از عمل های logoff / lock / shutdown / restart بروی کامپیوتر صورت پذیرد. بدین ترتیب با خاموش کردن کامپیوتر بیکار با استفاده از ابزار Task Scheduler ویندوز می توانید در منابع انرژی صرفه جویی کنید.

شایع ترین استفاده این مورد زمانی است که اقدام به دانلود یک فایل حجیم از اینترنت کردید و زمان طولانی بایستی صرف دانلود فایل شود که در این زمان نیز شما با کامپیوتر هیچ عملی انجام نمی دهید.

معمولا کامپیوتر زمانی که کاربر با موس و کیبرد عملی را انجام ندهد، زمان بیکاری سیستم در نظر می گیرد، هر چند ممکن است کامپیوتر در حال انجام یک Task یا وظیفه ی باشد. بعنوان مثال فرض کنید قرار است درایوهای کامپیوتر را Defrag کنید، یا منتظر هستید رندر یک فیلم انجام شود و…


خاموش کردن کامپیوتر بیکار با نرم افزار

پس بدین ترتیب در تنظیمات ویندوز یک زمانی را برای بیکاری سیستم در نظر می گیرد، هارد دیسک بحالت خواب فرو رود، صفحه مونیتور خاموش شود و… برخی از نرم افزارهای این امکان را دارند تا پس از صرف زمانی معین عمل های گفته شده را بصورت خودکار انجام دهند. مثلا نرم افزار IDM یا JetAudio که شایع ترین نرم افزارها بین کاربران هستند.

در نرم افزار IDM می توانید تعیین کنید پس از دانلود فایل ها از اینترنت، سیستم خاموش، راه اندازی مجدد یا Hibernate شود، یا اینکه پس از تعیین زمان این عمل بروی کامپیوتر صورت پذیرد.

در نرم افزار Jet Audio نیز به همین منوال، یا حتی میتوانید سیستم را بحالت خواب موقت گذاشته و تعیین کنید که نرم افزار در فلان زمان اقدام به پخش موزیک کند.

خاموش کردن کامپیوتر بیکار به فایل Batch

با استفاده از یک فایل bat. پس از درخواست های متعدد، ما می خواهیم کامپیوتر در زمان بیکاری بصورت خودکار خاموش شود. پس کافیست فایل را با فرمت BATCH در پوشه Startup ویندوز ذخیره کنید.

timeout: زمان بر حسب ثانیه، یعنی عدم تشخیص هیچ گونه حرکت موس یا کیبرد

action: عمل های  logoff | lock | shutdown | reboot

بعنوان مثال: کامپیوتر پس از ۵ دقیقه بدون فعالیت مجدد راه اندازی شود.

یا قفل صفحه نمایش یا lock out سیستم در صورت عدم فعالیت پس از ۳۰ دقیقه.

یا اگر شما می خواهید که کامپیوتر پس از سپری شدن ۳۰ ثانیه زمان بیکاری سیستم خاموش شود نیز می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

idellogoff آموزش خاموش کردن کامپیوتر بیکار بصورت خودکار

idellogoff

مراحل خاموش کردن کامپیوتر بیکار

  • نخست یک فایل متنی باز کنید (بعنوان مثال: در کادر جستجو ویندوز یا در پنجره RUN ویندوز notepad.exe را تایپ و اجرا کنید).
notepad.exe  آموزش خاموش کردن کامپیوتر بیکار بصورت خودکار

notepad

  • سپس مقادیر زیر را کپی کرده و در فایل متنی آنرا بچسبانید(Copy and Paste). فرمت ذخیره فایل را bat. انتخاب کنید.

هر چند شاید شما برخی از این ویژگیها را از طریق screen saver یا group policy بتوانید بدست آورید، اما اگر بدنبال یک انطباق بیشتر با خواسته های خود هستید این روش احتمالا بهترین و ساده ترین راه برای زمان بیکاری شما در شبکه است.


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

 

مطالب مرتبط

بازدیدها 23
آموزش نحوه ی فعال سازی شکلک های ویندوز ۱۰ – Emoji...
آموزش نحوه ی فعال سازی شکلک های ویندوز 10 - Emoji فعال سازی شکلک های ویندوز 10 - Emoji: مایکروسافت در ویندوز 10 نسخه 17...
بازدیدها 411
آموزش نمایش و مخفی کردن آیکون های صفحه رومیزی ویندوز...
شاید بعضی مواقع لازم باشه که آیکون های صفحه رومیزی ویندوز از منظر بدور باشد، برای مخفی کردن آیکون های صفحه رومیزی (Deskt...
بازدیدها 146
آموزش تنظیم محدودیت زمانی حساب کاربری در ویندوز ۱۰...
آموزش تنظیم محدودیت زمانی حساب کاربری در ویندوز 10: برای تنظیم محدودیت زمانی حساب کاربری در کنترال والدین  ویندوز 10 که...
بازدیدها 1303
فیلم آموزش فعال سازی و تنظیم مک فیلترینگ D-Link...
فیلم آموزش فعال سازی و تنظیم مک فیلترینگ D-Link: در این آموزش قصد داریم فعال سازی و تنظیم مک فیلترینگ D-Link را بررسی ک...
علی کرم زاده
علی کرم زاده

اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code