Microsoft Windows
آموزش تغییر نام کاربر مهمان در ویندوز ۷
بهمن ۱۴, ۱۳۹۳
Microsoft Windows
آموزش نحوه ی استفاده از کدهای اسکی برای اضافه کردن به اسناد
بهمن ۱۶, ۱۳۹۳
نمایش همه
Advanced Google Searching

Advanced Google Searching

آموزش نحوه ی جستجوی پیشرفته در گوگل ۱:

برای نتیجه دقیق تر و بهتر در موتورهای جستجو، بایستی بدانیم  الگوریتم های بکار گرفته شده در Search Engine چگونه می باشد تا بتوانیم با جستجوی پیشرفته در موتور جستجو گوگل نتیجه مثبتی در جستجو شاهد باشیم. معمولا پس از ثبت سایت ها توسط مدیران و وبمسترها در موتور جستجو گوگل این صفحات ایندکس می شوند. در این بخش سعی داریم تا در چندین قسمت به تفسیر جستجو در موتور جستجو گوگل بپردازیم.

یکی از مواردی که شاید بهترین راه برای دست یابی به نتیجه در اینترنت باشد استفاده از موتورهای جستجو است، حال اگر آدرس سایتی را فراموش کرده باشیم و یا اطلاعی از آن چه که بدنبال آن هستیم در آدرس سایتی نداشته باشیم موتورهای جستجو کمک شایانی در امر به کاربر خواهند کرد.

در موتور جستجو گوگل نیز داستان نیز به همین منوال می باشد.

خوب فرض کنید که بدنبال مطلبی در سایتی باشید و قرار باشد که فایلی با فرمت خاصی را در آن سایت بیابید و اینکه مطلبی که بدنبال آن هستید تشابه اسمی زیادی در سایر موارد دارد که شما از نتیجه مطلوب باز می دارد. حال بایستی برای دسترسی به این امر چه کرد؟ مثلا بدنبال جستجو شبکه هستید، آیا در بخش های دیگر نیز از “شبکه” استفاده نشده است ! آیا شما بدنبال شکبه های کامپیوتری هستید؟ آیا شما به دنبال شبکه های تلویزیونی هستید؟ آيا شما به دنبال شبكه فروش هستيد؟ آیا بدنبال نوعی از شبکه خاصی هستید؟ خوب چطور این امر را بایستی به موتور جستجو گوگل تفهیم کرد و فقط موارد که مد نظر داریم را در نتیجه جستجو به ما ارایه دهد.


جستجوی پیشرفته در موتور جستجو گوگل

اگر در موتور جستجو گوگل تنها شبکه را جستجو کنیم یا از نام لاتین آن Network استفاده کنیم، موارد زیادی از قبیل شبکه های تلویزیونی، شبکه های هوایی، شبکه های زنجیره ای و … را در نتیجه جستجو شاهد خواهیم بود.

حال فرض کنید منظور ما از شبکه، شبکه های کامپیوتری باشد. آن وقت چه؟ اگر صرفا از شبکه های کامپیوتری استفاده کنید موتور جستجو گوگل مابین دو کلمه از علامت بعلاوه در نتیجه حستجو استفاده خواهد کرد. یعنی اینکه شما بدنبال شبکه های هستید که در حیطه کامپیوتر کاربرد دارد، خوب با این اوصاف به نتیجه دلخواه نزدیک تر خواهید شد.

پس بدين صورت از ساختار زير براي اين منظور استفاده خواهيم كرد.

inurl:computer network

اگر مي خواهيد در نتيجه جستجو كلمه ي را شامل نگردد مطابق با ساختار زير عمل خواهيم كرد. بعنوان مثال به دنبال برندهاي لپ تاپ هستيد اما مي خواهيد برند Dell را شامل نگردد.

inurl:انواع برند لپ تاپ -dell

اگر نتيجه را در سايتي مورد نظر داريد و مي خواهيد در وب سايت خاصي آنرا جستجو كند، بدين صورت گوگل نتيجه جستجو را محدود به كلمه مورد نظر در وب سايت خاصي كه به دنبال آن هستيد خواهد كرد.

inurl:شبكه هاي كامپيوتري site: www.parsia.net

حال اگر بدنبال مطلبي با فرمت خاصي (بعنوان مثال فرمت PDF – Doc)در نتيجه جستجو مي باشيد مطابق ساختار زير عمل كنيد:

inurl:computer network filetype:pdf


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

 

مطالب مرتبط

بازدیدها 116
فیلم آموزش باز کردن پورت مودم – Port Forwarding – بازی GTA...
فیلم آموزش باز کردن پورت مودم - Port Forwarding - بازی GTA 5: باز کردن پورت مودم - Port Forwarding - بازی GTA 5: اگر شم...
بازدیدها 103
فیلم آموزش نحوه ی حذف حساب Gmail بصورت دائم...
فیلم آموزش روش حذف حساب Gmail بصورت دائم: اگر شما تصمیم گرفتید که دیگر نیاز به آدرس جی میل ندارید، شما می توانید اقدام ...
بازدیدها 5975
فیلم آموزش تنظیمات مودم همراه ۴G جهت اشتراک اتصال اینترنت...
فیلم آموزش اشتراک گذاری اینترنت وایرلس مودم همراه 4G: امروزه اینترنت همراه با گوشی های هوشمند یکی از معمول ترین و شایع ...
بازدیدها 103
فیلم آموزش پروتکل IMAP دریافت ایمیل
فیلم آموزش پروتکل IMAP دریافت ایمیل: پروتکل IMAP مخفف Internet Message Access Protocol می باشد. یکی از پروتکل‌های نسبتا...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code