تفاوت های تکنولوژی USB2 , USB3
خرداد ۳۰, ۱۳۹۳
آموزش فعال سازی قابلیت GodMODE در ویندوز ۷
تیر ۴, ۱۳۹۳
نمایش همه

تاریخچه شبکه های Ad hoc:

در سال ۱۹۷۰ وزارت دفاع در آمریکا تصمیم گرفت تا در سیستم خود شبکه های بی سیم سیار را بکار اندازد و نام آن را MANET نامید. دلیل آن نیز این بود که در میدان جنگ تضمین وجود ندارد که ارتباطات از طریق یک حالت زیر بنایی (infer structure) انجام گیرد. و یا اینکه تضمین وجود ندارد که این حالت زیر بنایی در این وضعیت خراب نشود. بنابراین تصمیم گرفتند به جای آن یک شبکه Ad hoc را که بدون زیر ساختار می باشد را راه اندازی کنند و ارتباطات نظامی دیگر آسیب پذیر نخواهد بود. از جهت دیگر برای شبکه های Ad hoc انتشار سیگنال در هوا با فرکانس های بالای ۱۰۰MHZ صورت می گیرد بنابراین توانایی ارسال بسته های داده به اعضاء شبکه می تواند ناحیه تحت پوشش شبکه را افزایش دهد.

ad hoc militry آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc

کاربرد فعلی شبکه های Ad hoc شامل بازیهای on-line، ارتباطات در کلاس درس، ارتباطات نظامی، جستجوهای علمی و غیره می باشد که در همه آنها ارتباطات گروهی مهم می باشد.

واژه “Ad hoc” نشان می دهند که این شبکه به یک گروه خاص انتشار می یابد و با اغلب سرویسهای ویژه ای می باشد که برای کاربردهای خاص استفاده می شود. بنابراین یک شبکه “Ad hoc” در یک دوره زمانی کوتاهی از زمان برپا می شود. و پروتکل های ویژه ای برای هر کاربرد خاص در نظر گرفته می شود. کاربردها ممکن است بسیار باشند و محیط نیز ممکن است بصورت پویا تغییر یابد. در نتیجه پروتکل های Ad hoc باید خاصیت خود پیکر بندی (Self-configure) برای تنظیم شدن با محیط، ترافیک و تغییرات را داشته باشد.

به علت سیار بودن طبیعت بدون زیر بنایی شبکه های Ad hoc باید یک طراحی جدید استفاده شود. بنابراین از روش خود پیکر بندی ۰برای آدرس ها و مسیر یابی) در تحرک پذیری ان استفاده می شود. در سطح کاربرد، کاربران شبکه های Ad hoc با یکدیگر به صورت یک تیم در ارتباط می باشند (برای مثال، پلیس، ماموران آتش نشانی، تیم های پزشکی و غیره) بنابراین این کاربردها نیاز به ارتباطات گروهی مناسب (Malticasting ) برای ارسال داده و ترافیک پلاد رنگ دارند.
با استفاده از تکنولوژِی ad-hoc که مخفف (Advanced Developers Hands on Conference) می باشد، میتوان دو یا چند کامپیوتر که دارای شبکه وایرلس می باشد و یا لپ تاپ را با هم از طریق وایرلس با یکدیگر شبکه کرد.

در ارتباطات Ad Hoc شما یک Session یا نشست برقرار می کنید. و تمامی دستگاه های به آن Session متصل می شوند. برای ایجاد این Session یکی از کامپیوترها با استفاده از کارت شبکه بیسیم خود یک SSIDایجاد می کند.در این حالت کامپیوترهای دیگر با جستجوی شبکه های بیسیم دیگر میتوانند SSID این کارت شبکه را یافته و به آن متصل شوند و شروع به تبادل داده کنند.

adhoc آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc

مزایای شبکه Ad hoc در مقایسه با شبکه زیر بنایی به صورت زیر می باشد.

۱- ناحیه تحت پوشش آن برای وسایل ارتباطی، بزرگتر خواهد بود (واسط هوایی)

۲- نیاز به AP نخواهد داشت و دیگر مشکل خرابی در یک نقطه (Single Point of failure) وجود نخواهد داشت. اما معایب شبکه های Ad hoc نیز عبارتند از:

۱- در پروتکل های مسیر یابی reactivc، تاخیر در انتقال زیاد می باشد به این علت که باید یک مسیر به مقصد قبل از انتقال داد ایجاد شود.

۲- در پروتکل های مسیر یابی Proactive پنهانی باند به علت مسیرهای استفاده نشده به هدر می رود.

TA MakeSmarter Fig3 ad hoc network آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc

روش کار:

۱- ابتدا وایرلس دستگاه ها را روشن می کنیم.
۲- سپس از استارت آپ ویندوز بر روی وایرلس کلیک تا صفحه زیر ظاهر گردد.

01 آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc

۳- بر روی open Network and Sharing Center کلیک کنید.
۴- پنجره ی Network and Sharing Center ظاهر خواهد شد. روی Setup up a new connection network کلیک کنید.
سپس روی Set up a wireless ad hoc network و Next کلیک کنید؛ مطابق شکل
زیر:

02 آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc

۵- سپس مطابق با شکل زیر بایستی یک نام برای شبکه ی ad hoc سپس Security type را انتخاب کنید. و در قسمت Security key پسورد را معین می کنید.

031 آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc

WEP مخفف Wireless Protected Protocol است.
WPA2 مخفف Wireless Protected Access 2 به معنای دسترسی حفاظت شده بی سیم است.

041 آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc

۶- حال شبکه ad-hoc ایجاد شده است.

05 آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc

۷- اکنون در هر کامپیوتر، از قسمت Network and Sharing center می بایست network group را به HomeGroup یا یک نام مشترک تغییر دهید.

۸- برای اتصال کامپیوتر ها به یکدیگر باید IP را برای هر کامپیوتر تعریف کنید.

۹- در کامپیوتر اول که به عنوان سرور انتخاب کردید وارد Control Panel شوید سپس روی Network and Internet کلیک کنید حالا روی Network and sharing center کلیک کنید در سمت چپ صفحه روی Change adapter settings کلیک کنید.

۱۰- روی کارت شبکه وایرلس ( معمولا با نام Wireless Network Connection وجود دارد ) کلیک راست کنید سپس Properties رو بزنید. روی Internet Protocol version 4 TCP/IP دوبار کلیک کنید.

۱۱- تیک گزینه Use the following IP Address را بزنید

در قسمت IP Address این IP را وارد کنید: ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱
در قسمت Subnet mask این IP را وارد کنید: ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰

۱۲- در کامپیوترهای دیگر IP را به ترتیب وارد کنید. مثلا برای کامپیوتر دوم آی پی را به این صورت وارد کنید ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲ و برای کامپیوتر سوم ۱۹۲.۱۶۸.۱.۳ و برای کامپیوتر های بیشتر این مقدار به همین ترتیب

۱۳- برای به اشتراک گذاری فایل ها از این روش استفاده کنید:
روی درایو یا فولدری که میخواهید در شبکه به اشتراک بگذراید کلیک راست کرده Properties رو بزنید سپس روی سربرگ Sharing کلیک کنید روی Advanced Sharing کلیک کنید. تیک Share this folder رو بزنید سپس روی Permission کلیک کنید :

5 آموزش شبکه کردن کامپیوتر از طریق وایرلس با استفاده از Ad hoc

حالا تمام پنجره ها رو OK کنید.

برای نمایش فایل های به اشتراک گذاشته شده وارد My Computer شوید و از سمت چپ روی Network کلیک کنید

مطالب مرتبط

بازدیدها 389
آموزش نمایش آخرین لاگین ویندوز در صفحه خوش آمدگویی...
آموزش نمایش آخرین ورود اطلاعات در صفحه خوش آمدگویی ویندوز: ویندوز دارای یک ویژگی مفید است که اجازه میدهد در خصوص آخرین ...
بازدیدها 983
آموزش تنظیمات راه اندازی سیستم توسط مودم ADSL از طریق LAN...
آموزش تنظیمات راه اندازی سیستم توسط مودم ADSL از طریق LAN: Wake-on-LAN چیست؟ Wake-on-LAN یا (WoL) یک اترنت یا حلقه Tok...
بازدیدها 784
آموزش افزایش ۲۰% سرعت لود ویندوز – No GUI boot...
یکی از عواملی که می توان سرعت لود ویندوز را افزایش داد غیرفعال کردن GUI boot می باشد. با غیرفعال کردن این گزینه تقریبا 2...
بازدیدها 824
آموزش فعال کردن Num Lock در زمان ورود به ویندوز...
بطور پیش فرض هنگام شروع ویندوز کلید Num Lock خاموش می باشد که شاید در زمان ورود ویندوز با داشتن رمز عبور آنهم استفاده از...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

4 دیدگاه ها

  1. شاکر گفت:

    سلام. ممنون از سایت خوبتون. من شبکه ادهاک را هم با دستور netsh و هم با روشی که در فوق گفتید ایجاد کردم. ولی در قسمت لیست شبکه های وایفای نوتیفیکیشن نوار وظیفه ویندوز نمایش داده نمی شود. چرا؟

  2. وحید گفت:

    سلام
    من ویندوز ۷ دارم و گزینه ad-hoc در سیستم من وجود نداره
    چطور میتونم اضافه کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

error: !! محتوا محافظت شد