فیلم آموزش پروتکل POP3 دریافت ایمیل
شهریور ۲, ۱۳۹۵
TODAY Function
فیلم آموزش تابع TODAY بدست آوردن تاریخ روز در اکسل
شهریور ۱۰, ۱۳۹۵
نمایش همه
Match Function

Match Function

فیلم آموزش تابع Match و کاربرد آن در اکسل:

نرم افزار اکسل فرمولهای زیادی برای پیدان کردن یک رشته خاص یا متن در یک آرایه فراهم کرده است. همانند تابع Match ، در واقع این تابع برای انجام کارهای بیشتری طراحی شده است. این تابع در دسته بندی توابع مرجع و جستجو همچون: تابع Lookup ، تابع VLookup ، تابع HLookup که تا بداین جا بررسی کردیم، قرار دارد. بعنوان مثال تفاوتی که بین توابع VLookup و Match وجود دارد در اینست که تابع VLookup مقدار سلولها را باز می گرداند، اما تابع Match شماره یک ستون/ ردیف را بر می گرداند.

در این آموزش قصد داریم نحوه ی کاربرد تابع Match را بررسی کنیم. این تابع در واقع طیف وسیعی از آرایه ها را در جهت پیدا کردن متن مشخص اسکن کرده و سپس موقعیت و محل آنرا باز می گرداند.

تعریف تابع Match اکسل

تابع Match موقعیت نسبی از یک آیتم در یک آرایه که منطبق بر مقداری مشخص باشد را بر می گرداند. به زبان ساده تر تابع Match در یک محدوده تعریف شده به جستجو یک مقدار پرداخته و سپس موقعیت آنرا بر می گرداند.

بعنوان مثال اگر محدوده A1:A3 شامل مقادیر ۵ ، ۲۵ و ۳۸ باشد. آنگاه فرمول (MATCH(25,A1:A3,0= مقدار ۲ را باز می گرداند، چرا که ۲۵ دومین آیتم در این محدوده می باشد.

نحوه ی کاربرد یا Syntax

پارامترها یا آرگومان های تابع Macth

  • آرگومان lookup_value: یک آرگومان یا پارامتر اجباری است. مقداری که میخواهید با خواسته شما مطابق داشته باشد. بعنوان مثال: زمانیکه شما بدنبال شماره یک نفر در دفترچه تلفن هستید، با استفاده از نام شخص شماره تلفن فرد را جستجو می کنید.

آرگومان lookup_value می تواند مقدار آن (شماره، متن، یا یک مقدار منطقی) و یا اینکه سلول مرجع برای یک شماره، متن یا یک مقدار منطقی باشد.

  • آرگومان lookup_array: پارامتری اجباری که محدوده سلولهای مد نظر را جستجو می کند.
  • آرگومان match_type: پارامتری اختیاری است. نوعی تطبیق که تابع می تواند انجام دهد. برای این منظور ممکن است مقادیر زیر در نظر گرفته شود.match_type توضیحات
۱ (پیش فرض) چه برای این پارامتر مقداری تعیین کنیم یا مقداری برای آن در نظر نگیریم، مقدار پیش فرض آن ۱ است. تابع مقدار مورد نظر ما را در محوده تعریف شده اسکن کرده و اگر مقدار مورد نظر را پیدا نکند.، بزرگترین مقداری که کوچکتر از مقدار مورد نظر ما باشد را لحاظ می کند. بدین ترتیب شما باید مطمن باشید که مرتب سازی آرایه بر اساس صعودی باشد.
۰ اگر پارامتر را برابر با مقدار ۰ در نظر بگیریم، آنگاه تابع فقط مقدار مورد نظر ما رو جستجو کرده و در صورتی که مقدار مد نظر را در محدوده تعیین شده پیدا نکند. با خطای N/A# مواجه خواهد شد.
۱- در صورتیکه مقدار ۱- را برای آن در نظر بگیریم، کوچکترین مقداری که بزرگتر از مقدار مورد نظر ما برای جستجو بوده لحاظ خواهد شد. ترتیب نزولی بایستی رعایت شده باشد و بایستی مرتب سازی آرایه ها از بیشترین به کمترین باشد.

ملاحظات:

  1. تابع Match هیچ تفاوتی بین حروف و کوچک در مقادیر متنی قائل نیست.
  2. اگر فرمول Match هیچ تطابقی را نتواند پیدا کند، نتیجه خطای N/A# می باشد.
  3. تابع Match از کاراکترهای Wildcard (همچون علامت سوال ؟ و یا ستاره *) پشتیبانی می کند، اما تنها در زمانی که مقایسه متنی و جایی که “match_type” صفر در نظر گرفته شده باشد.
  4. تابع Match تنها موقعیت نسبی رشته متنی را بر می گرداند و امکان رشته تطابقی وجود ندارد.


تابع Match

نمونه

تصویر مثال زیر را ملاحظه کنید. پس از وارد کردن داده ها در سلول B6  می خواهیم از تابع مذبور استفاده کنیم. برای اینکار در سلول مورد نظر دابل کلیک و یا پس از انتخاب کلید F2 از صفحه کلید را بفشارید. سپس برای مثال اول از فرمول (MATCH(39;B2:B5;1= استفاده می کنیم ( البته می توان از تب Formulas->Insert Function نام تابع را جستجو کرده و OK کنید، آنگاه مقادیر را مطابق شکل وارد کنید).

example match فیلم آموزش تابع Match و کاربرد آن در اکسل

Match Function

خوب همانطور که مشاهده می کنید نتیجه ۲ می باشد. چرا که مقدار ۳۹ وجود ندارد و با توجه به اینکه مقدار آرگومان match_type را برابر با ۱ قرار دادیم بایستی بزرگترین عددی که کوچکتر از عدد مورد نظر ما می باشد را بازگرداند.

یا در مثال دوم که می خواهیم ۴۱ را با مقدار آرگومان match_type برابر با ۰ جستجو کند. نتیجه ۴ است. چون مقدار ۴۱ در ردیف چهارم وجود دارد.

در مثال سوم می خواهیم مقدار ۴۰ را با مقدار آرگومان match_type برابر با -۱ جستجو کند. خوب همانطور که نتیجه را مشاهده می کنید خطا رخ داده است. به این علت که نزولی نیست. پس اگر داده ها را به ترتیب نزولی مرتب سازی کنیم، نتیجه ۲ خواهد شد.


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 2166
آموزش معتبر سازی اطلاعات ورودی در اکسل Data Validation...
در سلولهای اکسل اگر دیتا مورد نظر ثابتی مد نظر باشد و یا بین محدوده ای میخواهید اطلاعات وارد کنید، مثلا در یک سلول عنوان...
بازدیدها 566
آموزش تکرار ردیف و ستون در نرم افزار اکسل هنگام پرینت...
برای داشتن یک سر صفحه در تمامی صفحات پرینت شده مراحل زیر را به ترتیب طی می کنیم. در قسمت Page setup که در آفیس 2013 در ...
بازدیدها 198
فیلم آموزش تابع OR و کاربرد آن در اکسل
فیلم آموزش تابع OR و کاربرد آن در اکسل: با استفاده از تابع OR در نرم افزار اکسل، اگر یکی از توابع منطقی مقدار TRUE را ب...
بازدیدها 13325
فیلم آموزش نحوه ی استفاده از تابع VLOOKUP نرم افزار اکسل...
فیلم آموزش نحوه ی استفاده از تابع VLOOKUP نرم افزار اکسل: تابع VLookup نیز همچون تابع HLookup برای یافتن یک یا چند مقدا...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code