آموزش مدیریت پهناي باند اینترنت، ترافيك مصرفي در مودم ADSL

Microsoft Windows
آموزش فعال کردن Num Lock در زمان ورود به ویندوز
اسفند ۱۶, ۱۳۹۳
Microsoft Windows
آموزش افزایش کیفیت فونت در ویندوز ۷
اسفند ۱۹, ۱۳۹۳
نمایش همه
internet

internet

آموزش مدیریت پهناي باند اینترنت، ترافيك مصرفي در مودم ADSL:

قبلا اينترنت بيشتر براي مرور وب و ايميل ها مورد استفاده قرار مي گرفت و كمتر كسي آنلاين بود و به تب كاربران از پهناي باند اينترنت كمتري استفاده مي كردند و اينترنت تراكم كمتري داشت، اما رفته رفته با  گسترش و محبوبيت رو به رشد وب اعم از تماشاي فيلم هاي آنلاين، دانلود فايل ها، بازيها و… تراكم و ترافيك مصرفي اينترنت و پهناي باند اينترنت بيشتر گرديد. خوب راهكار اين ترافيك بالا و كندي آن با پهناي باند اينترنت داده شد.

اگر داده هاي كه در اينترنت رد و بدل مي شوند را دسته بندي كنيم مانند شكل زير: ارتباطات ايميل، بازي هاي آنلاين، دانلود و آپلود، اشتراک گذاری فایل و… ISP بايستي در زمان هاي كه پيك مصرف اينترنت بالا ميباشد و زمانهاي كه از اينترنت كمتر استفاده ميشود الويت بندي را براساس استفاده كاربران جهت جلوگيري از كندي سرعت اينترنت در نظر بگيرد.

Traffic types آموزش مدیریت پهناي باند اینترنت، ترافيك مصرفي در مودم ADSL

Internet Traffic

فرض كنيد مطابق شكل بالا خودروهاي تشبيه شده در بزرگراه اينترنت يا همان پهناي باند اينترنت كه در نظر گرفتيم قصد حركت داشته باشند. حال يك ISP تصميم دارد در اين بزرگراه خودروهاي كه حاوي داده هاي صوتي و تصويري هستند از خطوط ويژه استفاده كنند بعنوان مثال خطوط اتوبوس تا كمترين زمان ترافيك را داشته و يك ارتباط سريع برقرار شود. ساير خودروها همچون بازيهاي آنلاين، دانلود، آپلود، اشتراك گذاري فايل و… در يك مسير حركت كنند كه پهناي باند اينترنت كمتر و به تب سرعت كمتر را شامل خواهد شد. بدين ترتيب هر ISP مديريت ترافيك و سياستهاي كاري يا Policy هاي خود را دارد كه بايستي بنا به نياز ISP مورد نظر را انتخاب كنيد.

Busy web آموزش مدیریت پهناي باند اینترنت، ترافيك مصرفي در مودم ADSL

Busy Web

در ايران نيز برخي شركت ها جهت مديريت پهناي باند اينترنت راهكارهاي در بسته هاي اينترنتي براي كاربران در نظر گرفته اند تا كاربر با مديريت پهناي باند بتواند حجم مصرفي اينترنت را كنترل كند.

حال كاربر نيز مي تواند با مديريت پهناي باند اينترنت گامي موثر در كاهش هزينه ها و همچنين استفاده بهينه از حجم باقي مانده ترافيك اينترنت بردارد. ابتدا بايستي در تنظیمات مودم ADSL بررسي كنيد امكان مديريت پهناي باند وجود دارد يا خير؟

برای استفاده از این امکان پس از ورود به مدیریت مودم ADSL در قسمت Status و یا System Tools می توان آماری از حجم ترافیک مصرفی را مشاهده کرد.

بعنوان مثال در تصویر زیر مودم ADSL برند Tp-Link را مشاهده کنید:

در قسمت Status و بعد System Tools به قسمت Traffic Statistics مراجعه کنید و با فعال کردن (Enable) آن می توان در قسمت Statistics مدت زمان بازیابی (Statistics interval) را تعیین کنید.

حال در دو قسمت Current مقدار ترافیک در حال استفاده را مشاهده خواهید کرد و در قسمت Total نیز مقدار ترافیک مصرفی کل را می توان ملاحظه کرد.


Tp Link Traffic Statistics آموزش مدیریت پهناي باند اینترنت، ترافيك مصرفي در مودم ADSL

 

و یا در مودم ADSL برند ASUS مطابق شکل می توان ترافیک مصرفی اینترنت را در قسمت Traffic Manager و بعد در قسمت Traffic Monitor مشاهده و مدیریت کرد.

 

asus dsl n55u traffic monitor آموزش مدیریت پهناي باند اینترنت، ترافيك مصرفي در مودم ADSL

منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

مطالب مرتبط

بازدیدها 143
آموزش تغییر نام پروفایل شبکه وایرلس در ویندوز ۱۰...
آموزش تغییر نام پروفایل شبکه وایرلس در ویندوز 10: اولین زمانیکه شما به یک شبکه وایرلس متصل می شوید، ویندوز بصورت خودکار...
بازدیدها 809
فیلم آموزش فعال سازی و تنظیم مک فیلترینگ D-Link...
فیلم آموزش فعال سازی و تنظیم مک فیلترینگ D-Link: در این آموزش قصد داریم فعال سازی و تنظیم مک فیلترینگ D-Link را بررسی ک...
بازدیدها 253
آموزش حذف پروفایل شبکه وایرلس در ویندوز ۱۰...
آموزش حذف پروفایل شبکه وایرلس در ویندوز 10: هنگامیکه شما به یک شبکه وایرلس جدید متصل می شوید، ویندوز یک پروفایل از شبکه...
بازدیدها 708
آموزش دسترسی به رسانه USB مودم ADSL
آموزش دسترسی به رسانه USB مودم ADSL: در برخی روتر مودم های ADSL یا مودم همراه از پورت های USB استفاده شده که میتوان فلش...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

2 دیدگاه ها

  1. sanaz گفت:

    خيلي خوبه،ممنون،‌اما اگر مقدور هست در مدل D-Link‌نيز توضيح بديد كه كدوم قسمت بايستي اين كار را انجام داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code