Lock Screen
آموزش فعال یا غیر فعال کردن قفل صفحه نمایش ویندوز ۱۰
تیر ۸, ۱۳۹۵
Local Security Policy
آموزش باز کردن Local Security Policy Editor
تیر ۱۰, ۱۳۹۵

آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه

مقدمه:

نهنگاه “Cashe” ویندوز اطلاعات لاگین کاربرات قبلی را بصورت محلی ذخیره می کند، بنابراین آنها می توانند در ورود بعدی اگر سرور در دسترس نباشد به شبکه دسترسی داشته باشند.

پیشتر گفتیم مدیریت اعتبارات “Credentials Manager” در ویندوز امکانی است که به کاربر اجازه میدهد تا با ذخیره سازی نام کاربری و رمز عبور شبکه دامین یا شبکه محلی  و همچنین اینترنت و FTP در دفعات بعدی بصورت خودکار وارد شود. این اعتبارات در پوشه ی مخصوص ویندوز به نام Vaults ذخیره می شوند

اگر دامین کنترلر در دسترس نباشد و اطلاعات کاربر ذخیره شده باشد، آنگاه کاربر با کادر محاوره ای همچون “A domain controller for your domain could not be contacted. You have been logged on using cached account information. Changes to your profile since you last logged on may not be available” مواجه خواهد شد. بدین مضمون که دامین کنترلر قادر به ارتباط با دامین نمی باشد، اما با استفاده از نهنگاه اطلاعات حساب می توانید وارد شوید و…

حال اگر نهنگاه یا همان Cashing غیر فعال باشد کاربر با کادر محاوره ای  “The system cannot log you on now because the domain <DOMAIN_NAME> is not available” مواجه خواهد شد. بدین معنی که سیستم در حال حاضر قادر به ورود شما نمی باشد، بدلیل اینکه دامنه (بععنوان مثال دامنه: parsia.net) در دسترس نیست.

چگونگی ذخیره سازی اعتبارات دامین

همانطور که میدانید با استفاده از اطلاعات لاگین ذخیره شده، شما وارد ویندوز می شوید. حال اگر دامین کنترلر در دسترس نباشد تا اطلاعات حساب شما را بررسی کند، شما قادر نخواهید بود به منابعی از شبکه که لازمه ی آن اعتبار سنجی دامنه می باشد دسترسی داشته باشید. با این وجود شما می توانید به منابعی از شبکه که نیاز به تاییدیه دامین ندارد دسترسی داشته باشید.

از طریق رجیستری ویندوز و یا Local Security Policy می توانید تعداد اطلاعات ذخیره شده در ویندوز سرور و شبکه دامین و یا کامپیوتر شبکه محلی را تغییر دهید. که محدوده متغییر ارزش پارامترها بین ۰ تا ۵۰ می باشد. عدد ۰ بدین معنی است که ذخیره سازی اطلاعات لاگین خاموش می شود.

به طور پیش فرض در تمام نسخه های ویندوز، تا ۱۰ بار اطلاعات لاگین بجز ویندوز سرور ۲۰۰۸ به خاطر سپرده خواهد شد. البته همانطور که اشاره شد این مقدار قابل تغییر در محدوده ۰ تا ۵۰ می باشد.


نکته:  اگر مقدار یک ۱ را برای ذخیره سازی اطلاعات ورود در نظر بگیرید تنها آخرین کاربر قادر به استفاده در حالت Offline خواهد بود چرا که هر بار که کاربری لاگین می کند، اطلاعات کاربر جاری بروی قبلی بازنویسی خواهد شد.

تغییر تعداد ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه از طریق رجیستری ویندوز

 1. ابتدا کلیدهای ترکیبی Win+R را فشرده تا پنجره RUN باز شود.
  Windows Key R آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه

  Windows Key+R

 2. اکنون regedit را تایپ و اجرا کنید ( User Account Control آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنهدر صورتیکه پنجره User Account Control برای رمز عبور و یا تایید مدیر سیستم باز شد، رمز عبور را تایپ و یا آنرا تایید “Yes” کنید.).
  Regedit آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه

  Regedit

 3. به آدرس زیر مراجعه کنید و بروی کلید “CachedLogonsCount” دابل کلیک کنید تا باز شود، سپس میتوانید مقدار آنرا با آنچه که در بالا گفته شد تغییر دهید.
 4. در پایان رجیستری ویندوز را ببندید، این تغییرات بلافاصله انجام خواهد پذیرفت بغیر از ویندوز سرور ۲۰۰۳ که بایستی ویندوز را مجددا راه اندازی کنید.

تغییر تعداد ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه از طریق Local Security Policy

 1. مجدد مراحل ۱ و ۲ یاد شده در بالا را به پیمایید و این بار در پنجره RUN بایستی Secpol.msc را تایپ و اجرا کنید.
 2. سپس در ستون سمت چپ به آدرس بروید Local Policies\Security Options و بعد بروی Policy بنام Interactive logon: Number of previous logons to cache (in case domain controller is not available) دابل کلیک کرده تا باز شود.
  Secpol.msc Number of pervious logons آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه

  Number of pervious logons

 3. اکنون می توانید مقدار Cashed که بصورت پیش فرض ۱۰ می باشد را تغییر داده و OK کنید.
  Secpol.msc Number of pervious logons Cashe آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه

  Number of Cashe

   

اضافه کردن، ویرایش و حذف اطلاعات لاگین

می توانید با استفاده از دستور زیر در پنجره RUN ویندوز، پنجره Store User Names and Passwords را باز کرده و اطلاعات لاگین را حذف، ویرایش و یا حتی اطلاعات ورود به آن اضافه کنید.


 1. مراحل ۱و ۲ یاد شده در قسمت اول آموزش را طی کرده و سپس در پنجره RUN ویندوز دستور زیر را تایپ کرده و اجرا کنید.

 2. سپس مطابق تصویر زیر می توانید اطلاعات ورودی ذخیره شده جاری را ویرایش، حذف و یا یک اطلاعات لاگین به آن اضافه کنید، همچنین از اطلاعات لاگین فعلی پشتیبان تهیه کنید و یا Log on Creadentils که از قبل نسخه پشتیبان از آن تهیه کرده بودید را ریکاوری کنید.
  Store logon credentials آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه

  Store logon credentials

verdict آموزش ذخیره سازی اطلاعات لاگین دامنه

نتیجه: مسلما اگر در شبکه دامین فعالیت می کنید، گاهی اوقات ممکن است دسترسی به دامین کنترلر بدلایلی وجود نداشته باشد، بنابراین اگر یک بار قبلا به شبکه لاگین کرده باشید، این اطلاعات در نهنگاه ذخیره خواهد شد و بسادگی بدون نیاز به تاییدیه دامین کنترلر به کامپیوتر و منابع شبکه که نیاز به اعتبار سنجی دامین کنترلر نداشته باشد امکان دسترسی برای شما فراهم می گردد.


منبع: فناوری اطلاعات پارسیا

لطفا برای بهبود کیفیت پاسخگویی، سوالات خود را در انجمن های گفتگو مطرح کنید.

مطالب مرتبط

بازدیدها 26
آموزش تفاوت های بین شبکه های کامپیوتری Domain ، Workgroup و Homegroup...
آموزش تفاوت های بین شبکه های کامپیوتری Domain ، Workgroup و Homegroup: شبکه های کامپیوتری : سیستم عامل ویندوز روش های م...
بازدیدها 235
فیلم آموزش غیر فعال کردن Update بروز رسانی ویندوز ۱۰...
فیلم آموزش غیر فعال کردن Update بروز رسانی ویندوز 10: بطور معمول همچون نسخه های قبلی ویندوز، امکان غیر فعال کردن بروز ر...
بازدیدها 44
آموزش تغییر اندازه کاشی ها Tiles در Metro UI منوی شروع ویندوز ۸.۱...
آموزش تغییر اندازه کاشی ها Tiles در Metro UI منوی شروع ویندوز 8.1: تغییر اندازه کاشی ها "Tiles": در ویندوز 8 هنگامیکه ب...
علی کرم زاده
علی کرم زاده
اغلب اوقات به فراگیری علوم کامپیوتر می پردازم و علاقه زیادی به اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code